Marvel został podobno pozwany przez strój Iron Mana. Firma miała ukraść projekt

04.05.2021 14:37
Marvel został podobno pozwany przez strój Iron Mana. Firma miała ukraść projekt Fot. Paramount Pictures / Marvel Studios/Collection Christophel/East News

Twórcy firmy komiksowej Horizon Comics podobno zamierzają pozwać Disneya i Marvel Entertainment o kradzież projektów filmowych kostiumów Iron Mana, Ant-Mana, czy innych postaci z Avengers. 

Horizon Comics zamierza pozwać Marvela? Podobno ukradli projekty ich bohaterów

Horizon Comics, a konkretnie jego założyciele Ben i Raymond Laiowie podobno zamierzają pozwać Disneya i Marvel Entertainment. Stwierdzili, że firmy nielegalnie użyły projektów Horizon Comics, jednocześnie nie wypłacając żadnego wynagrodzenia ani firmie, ani braciom Lai. Jak podaje CTV News, pozywający żądają "zaprzestania tego ciągłego i celowego gwałcenia praw autorskich, a także wypłacenia odpowiedniego zadośćuczynienia wobec Horizon Comics".

Polecamy

Projekty zostały zaprezentowane w serii Radix wydane przez Image Comics w okresie grudnia 2001 - kwietnia 2002 roku. W pozwie cytowanym przez CTV News czytamy, że po sukcesie tej serii C.B. Cebulski (obecnie redaktor naczelny Marvel Comics) chciał zatrudnić w firmie braci Lai, jednak ci odrzucili propozycję.

Niedługo później MIT postanowiło wykorzystać ilustracje z komiksu w swoim programie Institute for the Soldier Technology w 2002 roku. Bracia Lai postanowili przyjąć pozycję w Marvelu, pracując przy komiksach o Thorze i X-Men. 

Polecamy

Panowie wytłumaczyli w pozwie, że postanowili nie pozywać MIT, ponieważ uniwersytet "publicznie przeprosił o wybaczenie i przeprosił za ten rażący błąd". Inaczej jest jednak w przypadku Marvela - firma wielokrotnie miała wykorzystywać projekty braci Lai w swoich produkcjach i według nich, "szkodzi to im wizerunkowi, a także sprawia trudność w pracy jako artyści".

Panowie twierdzą, że Marvel ukradł projekt wyglądu Iron Mana w "Avengers: Infinity War", a kostiumy Ant-Man i Wasp są niemalże kopią kostiumów ich żołnierzy z serii Radix 2 od Horizon Comics. 

Ani Horizon, ani bracia Lai nie dali żadnego znaku pozwolenia na kopiowanie ich prac. Wręcz przeciwnie - Horizon już podejmował kroki prawne w USA, by chronić praw autorskich do swoich prac. Po tamtym procesie, Marvel postanowił pogwałcać prawa autorskie braci Lai jeszcze bardziej.

Polecamy

Sprawa ciągnie się od 2013 roku, kiedy panowie stwierdzili, że plakaty promujące "Iron Mana 3" przypominały ich prace:

Na razie sam proces nie wpłynął do sądu, dlatego trudno nawet stwierdzić, jaki będzie werdykt w sprawie potencjalnego pogwałcenia praw autorskich. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.