Mieszkańcy Syberii robią „Oscara” dla DiCaprio

Robert Skowronski
05.02.2016 12:49
Mieszkańcy Syberii robią „Oscara” dla DiCaprio Fot. kadr z filmu

W Jakucji, leżącej na terenie Syberii i wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, prowadzona jest zbiórka srebra, z którego ma powstać statuetka przypominająca Oscara. Dzieło zostanie następnie przekazane w ręce Leonardo DiCaprio

Aktor zaczyna mieć coraz większy związek z Rosją po tym jak wyznał, że chciałby zagrać Władimira Putina, a następnie okazało się, że projekt o tytule „Putin” jest już w trakcie realizacji. Wygląda na to, że obywatelom naszych wschodnich sąsiadów bardzo to schlebia, gdyż postanowili sprawić gwiazdorowi niespodziankę i ewentualną nagrodę pocieszenia, jeżeli znowu nie uda mu się zdobyć Oscara.

Inicjatorką akcji jest Tatiana Jegorowa, wykładowczyni w Arktycznym Państwowym Instytucie Kultury i Sztuki. Jest to jej sposób na uczczenie rozpoczętego w Rosji Roku Kina:

Dopiero zaczęliśmy zbiórkę funduszy na statuetkę, ale mamy opracowywany już jej projekt. Nie podliczyliśmy jeszcze sumy, jaka potrzebna jest na jej zrobienie. Przypuszczamy, że konieczne będzie około 100 tys. rubli. Już wiele kobiet oddaje srebro na statuetkę.

Ta kwota to w przeliczeniu na naszą walutę 5 tysięcy złotych. Postać wykonana będzie ze srebra, a w dłoniach ma trzymać czoron wykonany ze złota przyozdobiony ornamentami, które będą symbolizować narody jednoczące się wokół sztuki. Wspomniane naczynie ma charakter rytualny i wykorzystywane jest do przechowywania i picia kumysu. Sama figurka ma twarz zwróconą ku górze, gdyż według tradycji ludzie czerpią energię duchową i zaczynają rozumieć swoje przeznaczenie, dzięki kontaktowi z niebem.

Zobaczcie jak powstaje forma to przyszłej srebrnej statuetki:

Okazuje się, że pomysł na figurkę dla DiCaprio narodził się w głowie Jegorowej już dawno temu, jednak kobiecie zabrakło odwagi na realizację projektu. Filmografia aktora poszerzyła się o nominowaną do nagrody Akademii „Zjawę”, więc i wróciła niecodzienna inicjatywa. Przyszła pora na jej wprowadzenie w życie z prawdziwym namaszczeniem:

Widzowie mają prawo wręczać swoje nagrody. Początkowo chcieliśmy statuetkę wylać ze złota, ale pomyśleliśmy, że srebro jest ważniejsze w tradycji Jakutów i zaliczane jest do czystego metalu. W naszej tradycji tworzy się z niego kobiecą biżuterię i pełni ono funkcję chroniącą - odgania złe duchy.

Organizatorka akcji dodała także, że DiCaprio jest dla niej symbolem wolności twórczej oraz człowiekiem, który zrozumiał swoje powołanie i niesie je światu.

Co sądzicie o inicjatywie z jakuckim Oscarem?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.