Miłość do superbohaterów może się kończyć faszyzmem? Legendarny pisarz ostrzega fanów

10.10.2022 14:34
Miłość do superbohaterów może się kończyć faszyzmem? Legendarny pisarz ostrzega fanów Fot. Warner Bros/Courtesy Everett Collection

Dominacja filmów i seriali na podstawie komiksów, której świadkami jesteśmy na całym świecie od kilkunastu lat, nie jest czymś zdrowym - przynajmniej tak twierdzi legendarny twórca Alan Moore.

Twórca Watchmen i V jak vendetta ostrzega, że komiksy mogą prowadzić do faszyzmu

Jeden z najbardziej docenianych twórców komiksowych na świecie Alan Moore stwierdził ostatnio, że tłumy pojawiające się na premierach filmów o superbohaterach w ostatnich latach mogą być "prekursorem faszyzmu", łącząc też ten fakt z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta.

Polecamy

Moore, który przedstawił światu takie pozycje jak "Watchmen", "V jak vendetta" i "Ligę niezwykłych dżentelmenów", wypowiedział się na temat swojej teorii w rozmowie z Guardianem, że "trywializowanie świata" i "infantylizacja" poważnych problemów często prowadzi do zagrożeń:

Koło 2011 roku powiedziałem, że moim zdaniem fakt, iż miliony dorosłych ludzi czeka w kolejce na film o Batmanie, może mieć poważne i przerażające implikacje dotyczące przyszłości. Ten proces infantylizacji, ta chęć do prostszych czasów i prostszej rzeczywistości - to często może być prekursor faszyzmu.

Moore powiedział Guardianowi:

Setki tysięcy dorosłych czekają w kolejkach, by zobaczyć postaci i sytuacje, które zostały stworzone, żeby zabawić 12-letnich chłopców sprzed 50 lat. Nigdy nie myślałem, że superbohaterowie to postaci dla dorosłych. To jest jedno wielkie nieporozumienie z powodu tego, co się wydarzyło w latach 80., co jest też po części moją winą, aczkolwiek nieświadomą. Wiecie, w tych czasach zaczęły się pojawiać rzeczy pokroju "Watchmen" i nagłówki pokroju "Komiksy dorosły". No i moim zdaniem wcale nie dorosły. Było kilka tytułów, które były przeznaczone dla osób nieco dojrzalszych. Ale większość to było to samo. Tu nie chodziło o dorastanie komiksów, tylko raczej dorosłość emocjonalną niektórych czytelników.

Polecamy

Ikonografia współtworzona przez Moore'a nadal jest używana na całym świecie - maska V z "V jak vendetta" (naszkicowana przez Davida Lloyda) jest logotypem ugrupowania Anonymomus, a także tysiące osób, które w ostatnich latach protestowały w ramach Marszu Kobiet w Polsce, czy demonstracji Black Lives Matter w USA miało na twarzy ten symbol. To dla Moore'a coś, z czego jest nieco bardziej dumny:

Nie mogę popierać wszystkiego, co zrobią ludzie z taką maską w przyszłości. Ona stała się ikoną i żyje własnym życiem. Ale serce się napełnia, kiedy widzę, że zaadaptowali ją protestujący na całym świecie. Bo teraz potrzebujemy protestów, być może bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej w historii.

Moore dodał na koniec, że nie jest zainteresowany już tworzeniem komiksów i chociaż zawsze będzie je uwielbiał, to cały przemysł stał się dla niego "nie do wytrzymania".

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.