John Williams planuje skończyć z komponowaniem muzyki do „Star Wars”

Natalia Hluzow
02.03.2018 23:12
John Williams|undefined Fot. JONATHAN PLAYER/EASTNEWS

To koniec pewnej epoki. John Williams zapowiedział, że wraz z zakończeniem sagi rodu Skywalkerów przestanie komponować muzykę do „Gwiezdnych wojen”.

Muzyka Johna Williamsa była nierozerwalnie związana z gwiezdną sagą od początku jej istnienia. Słynne dźwięki skomponowane przez Williamsa rozbrzmiewały już w tle „Nowej nadziei”, kiedy w 1977 roku podbijała serca kinomanów na całym świecie. Od tamtego czasu motyw przewodni z „Gwiezdnych wojen” stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych melodii w historii popkultury. Dziś, po skomponowaniu ścieżek dźwiękowych do ośmiu części sagi, Williams zdradził, że nie widzi już wspólnej przyszłości ze „Star Wars”.

John Williams kończy z „Gwiezdnymi wojnami”?

Spokojnie, 86-letni kompozytor zgodnie z obietnicą (i zapewne wiążącym go kontraktem) zrealizuje jeszcze muzykę do IX epizodu w reżyserii J.J.Abramsa. Będzie to jednak jego ostatnia muzyczna przygoda ze „Star Wars”. Jak powiedział w jednym z wywiadów:

J.J. Abrams przygotowuje teraz [IX epizod Star Wars], do którego miejmy nadzieję zrobię w przyszłym roku muzykę. Bardzo się na to cieszę. To zamknie serię dziewięciu filmów. I jeśli chodzi o mnie, to już wystarczy. Disney Studios prawdopodobnie pociągnie to dalej. Jak wiecie, Disney przejął Lucasfilm i oni prawdopodobnie będą to kontynuować przez... dekady, tworząc związane ze Star Wars atrakcje.

Fakt, że Williams zamierza pożegnać się z sagą nie jest dobrą wieścią dla wiernych fanów „Star Wars”, ale z drugiej strony wizja ciągnącej się przez dekady serii pełnej różnych starwarsowych „atrakcji” chyba też nią nie jest. Jeśli więc można mówić o jakimś idealnym momencie na wycofanie się legendarnego kompozytora, to wydaje się nim właśnie koniec sagi rodu Skywalkerów, z którą był muzycznie związany od początku do końca. Co ciekawe, tylko z nią, gdyż muzykę do spin-offa „Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie” napisał już Michael Giacchino, zaś ścieżkę dźwiękową filmu „Han Solo. Gwiezdne wojny - historie” stworzy John Powell. John Williams zgodził się tylko zrobić mały wyjątek dla Hana, który przecież także należy do rodziny, i skomponować motyw przewodni do filmu Rona Howarda. 

„Han Solo. Gwiezdne wojny - historie” trafi do kin już 25 maja 2018 roku. Na IX epizod „Star Wars” będziemy musieli poczekać nieco dłużej, bo aż do 20 grudnia 2019. Tymczasem możemy trzymać kciuki za nominowanego do Oscara Johna Williamsa, który już w niedzielę 4 marca 2018 ma szansę odebrać piątą nagrodę Akademii w życiu, a zarazem drugą za muzykę do „Gwiezdnych wojen”.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.