Dawid Ogrodnik otrzymał prestiżową nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za 2017 rok

Natalia Hluzow
19.03.2018 16:22
Dawid Ogrodnik|undefined Fot. Bartosz Krupa/East News

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest od 1969 roku. Trafia w ręce młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością.

Dawid Ogrodnik już od kilku lat uznawany jest za jednego z najciekawszych aktorów młodego pokolenia, jednak swoją nagrodę otrzymał dopiero za rolę w filmie „Cicha noc” Piotra Domalewskiego z 2017 roku.

„Cichej nocy” Ogrodnik wcielił się w Adama, który wraca na chwilę z Holandii, by odwiedzić rodzinny dom z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zrealizować swoje przedsiębiorcze plany. Za wykreowanie postaci emigranta z małej miejscowości Ogrodnik został doceniony już podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku, gdzie otrzymał Złotego Lwa za najlepszą pierwszoplanową rolę męską.

Dawid Ogrodnik laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Zbigniew Zamachowski, który pełnił funkcję przewodniczącego jury, uzasadniając tegoroczną decyzję jurorów powiedział:

Przykuwa uwagę nawet wtedy, gdy stawia na grę zespołową, a nie tylko na indywidualny sukces.

Zamachowski pochwalił też „olbrzymią skalę talentu” Ogrodnika oraz jego staranny dobór ról.

Nominacja za „Cichą noc” była już trzecią nominacją do Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego w karierze Dawida Ogrodnika. Wcześniej był nią wyróżniany za kreacje Tomka Beksińskiego w „Ostatniej rodzinie” oraz niepełnosprawnego Mateusza Rosińskiego w „Chce się żyć”.

Aktor czuł w związku z tym, że statuetka nie do końca powinna trafić w jego ręce, mimo tego, że wciąż kwalifikuje się wiekowo (nagroda im. Cybulskiego przyznawana jest osobom poniżej 35. roku życia – Ogrodnik ma obecnie 32 lata). Jak powiedział:

Kiedyś, dopóki jeszcze nie miałem dzieci, nominacje były dla mnie dość inspirujące. Optowałbym jednak za tym, żeby ta nagroda w przyszłym roku była raczej dla ludzi, którzy są na początku swojej drogi i potrzebują zastrzyku jakiegoś upewnienia.

Poza Ogrodnikiem do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za 2017 rok nominowani byli Magdalena Berus za film „Szatan kazał tańczyć”, Julian Świeżewski za rolę w „Zgodzie”, Justyna Wasilewska za występ w „Sercu miłości” oraz Zofia Wichłacz za „Amok”.

W ubiegłym roku Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego wyróżniono Martę Nieradkiewicz za role w „Kamperze” i „Zjednoczonych stanach miłości”. Pierwszym laureatem nagrody w 1969 roku był natomiast Daniel Olbrychski.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.