Najlepsze efekty specjalne w afrykańskich filmach niskobudżetowych

Sergiusz Kurczuk
30.05.2018 14:59
efekty specjalne w afrykańskich filmach |undefined Fot. print screeny z OkayAfrica/YouTube

Efekty specjalne to ważna część współczesnego kina. Wiedzą o tym również afrykańscy twórcy niskobudżetowych produkcji. 

Wiele współczesnych filmów nie istniałoby bez efektów specjalnych. Dzisiejsza technologia pozwala stworzyć nieistniejące stworzenia, pojazdy, a nawet całe światy. W umiejętny sposób za pomocą generowanych komputerowo efektów można przedstawić w realistyczny sposób wybuchy lub brutalne sceny. Jednak ta dziedzina rozwoju kina nie jest niczym nowym. Od początku istnienia kinematografii starano się stworzyć iluzję, która pozwala na pokazanie tego, czego tak naprawdę nie ma. Prekursorem i geniuszem efektów specjalnych był Georges Méliès. Mimo znaczącego postępu technologicznego, spece od SFX nadal bazują na niektórych pomysłach francuskiego filmowca. Nie tylko oni. Amatorzy też opierają się na najlepszych, chociaż nie zawsze im to wychodzi.

Efekty specjalne w afrykańskim kinie niskobudżetowym

Jeśli myśleliście, że Indie to kraj, w którym powstają naprawdę dziwne filmy na niskim poziomie, to jesteście w błędzie. Okazuje się, że wiele afrykańskich państw może konkurować z hinduskimi twórcami. Na kanale YouTube OkayAfrica pojawiło się zestawienie najlepszych efektów specjalnych w niskobudżetowych filmach. W tym wypadku słowo „najlepszy” tak naprawdę oznacza najgorsze, ale tak złe, że zamiast rwania włosów z głowy, widz popłacze się ze śmiechu, bo wykonanie niektórych scen jest po prostu niesamowite i trudno uwierzyć, że ktoś zrobił je na poważnie.

Czego tu nie ma? Śmigłowiec narysowany w Paincie, darmowe animacje do green screenów, Spider-Man, Predator, załapał się nawet Goro z gry „Mortal Kombat”. Jak widać, niektórzy afrykańscy twórcy też nie zwracają uwagi na prawa autorskie do słynnych postaci. W jednym z przytoczonych fragmentów widać nawet zabawkę, która ma grać prawdziwy helikopter. Czapki z głów!

Który z tych filmów chcielibyście zobaczyć w całości? 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.