Najlepsze filmy na faktach. Historie, które wydarzyły się naprawdę. "Wilk z Wall Street" i inne

04.04.2019
Aktualizacja: 17.04.2019 12:53
Najlepsze filmy na faktach|undefined Fot. : materiały prasowe

Filmy oparte na faktach są niesamowicie popularne. Takie produkcje czasami lepiej obrazują historię niż cokolwiek innego. Postanowiliśmy przygotować dla Was najlepsze produkcje, które są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami.

Nie od dziś wiadomo, że życie pisze najlepsze scenariusze. Świadczą o tym rozmaite produkcje filmowe, które trafiają na wielki ekran i książki, które wędrują na sklepowe półki. Najczęściej twórcy biorą się za przedstawienie sylwetki słynnych osób, ale na warsztat biorą także rozmaite wydarzenia. Zdarza się, że film czy serial zostaje stworzony na podstawie powieści czy pamiętnika. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie, a tytuły, które pojawią się w tym zestawieniu warto obejrzeć.

Top 11: Najlepsze filmy na faktach, które warto obejrzeć

Przeczytaj także

1. "Wilk z Wall Street" reż. M. Scorsese (2013)

Historia, która wydarzyła się naprawdę. Broker, Jordan Belfort, doszedł na sam szczyt w bardzo szybkim tempie, ale jeszcze szybciej z niego spadł. Film przedstawia historię jego sukcesu, władzy i bezkarności. Mężczyzna otaczał się najpiękniejszymi kobietami i najlepszymi narkotykami, ale w końcu jego szczęście się skończyło.

2. "Lista Schindlera" reż. S. Spielberg (1993)

Filmy na faktach bardzo często wzruszają. "Lista Schindlera" należy właśnie do takich produkcji. Opowieść o Oskarze Schindlerze, przedsiębiorcy, który w czasie II Wojny Światowej uratował 1100 Żydów. Mężczyzna zatrudniał ich w swojej fabryce i starał się uchronić swoich pracowników przed śmiercią.

3. "Pianista" reż. R. Polański (2002)

Kolejny film, którego akcja ma miejsce w czasie II Wojny Światowej. Władysław Szpilman, wybitny polski pianista, stara się przeżyć w warszawskim getcie. Mężczyźnie udaje się uciec przed wywozem Żydów do obozów, ukrywa się w ruinach. W końcu jego kryjówkę odnajduje kapitan Wehrmachtu.

4. "Teoria wszystkiego" reż. J. Marsch (2014)

Produkcja przybliża nam sylwetkę jednego z największych naukowców wszech czasów, Stephena Hawkinga i pokazuje, jak wyglądało życie u jego boku. Hawking wziął ślub z Jane Wilde w 1965 roku i chociaż wszystko na początku wydawało się sielanką, później okazało się szalenie trudną przeprawą.

5. "Piękny umysł" reż. R. Howard (2001)

Kolejna produkcja oparta na faktach, która przedstawia wybitną jednostkę. Tym razem film opowiada historię matematycznego geniusza. John Nash jest zdeterminowany, żeby opracować teorię, która pozwoli mu stać się światowej sławy naukowcem. Jednak na drodze do celu staje mu choroba.

6. "Ostatnia rodzina" reż. J. P. Matuszyński (2016)

Historia rodziny Beksińskich, nad którą, jak niektórzy twierdzą, wisiało fatum. Wszystko rozpoczęło się w momencie, w którym Tomek Beksiński wprowadził się do mieszkania rodziców. Matka chłopaka ciągle się o niego martwiła, a ojciec całkowicie poświęcał się sztuce. Jednak po pierwszej nieudanej próbie samobójczej rodzina musiała przywrócić kontrolę do swojego życia.

7. "Bogowie" reż. Ł. Palkowski (2014)

Produkcja przybliża nam sylwetkę Zbigniewa Religi, wybitnego polskiego kardiochirurga, który jako pierwszy w Polsce, przeprowadził udaną transplantację serca. Niestety cena, jaką profesor musiał zapłacić za sukces, była bardzo wysoka.

8. "Złap mnie jeśli potrafisz" reż. S. Spielberg (2002)

W rolach głównych Tom Hanks, który wcielił się w agenta FBI i Leonardo DiCaprio w roli Franka Abagnale Jr., który został najmłodszą osobą w historii poszukiwaną przez FBI. Frank nie był zwykłym złodziejem, ale szalenie sprytnym fałszerzem, który w pięć lat zarobił ponad 2,5 mln dolarów dokonując fałszerstw. W przeciągu swojej wieloletniej "kariery" był pilotem linii lotniczych Pan-Am, lekarzem, profesorem Uniwersytetu, a także prawnikiem. Przygotowanie do egzaminu na prawo zajęło mu tylko 8 tygodni, kiedy inni męczyli się z tym znacznie dłużej.

9. "Przerwana lekcja muzyki" reż. J. Mangold (1999)

Film jest adaptacją książki Susanny Kaysen, która przez 2 lata była pacjentką szpitala psychiatrycznego McLean. Zdiagnozowano u niej osobowość borderline, którą tłumaczono jej jako zaburzenie osobowości. Rzeczywistą diagnozę poznała dopiero wtedy, kiedy po zatrudnieniu prawnika zdobyła dostęp do swojej kartoteki szpitalnej. Powieść napisana przez Susanne została wykorzystana jako inspiracja do stworzenia filmu "Przerwana lekcja muzyki".

10. "Erin Brockovich" reż. S. Soderbergh (2000)

Julia Roberts w filmie wcieliła się w rozwódkę z trójką dzieci, które samotnie wychowuje. Kobieta szuka zatrudnienia, a kiedy w końcu udaje się jej dostać w pracę w kancelarii adwokackiej pokazuje, na co ją stać. Erin odkrywa, że jeden z większych koncernów doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym prowincjonalnym miasteczku. Jego mieszkańcy od dawna zapadają na różne choroby różnego i umierają.

11. "Gra tajemnic" reż. M. Tyldum (2014)

Kolejny film oparty na faktach, który przybliża nam sylwetkę matematycznego geniusza, Alana Turinga, który w jednym z ważniejszych momentów II Wojny Światowej złamał niemiecki kod Enigma. Jego praca była oparta na odkryciu polskich naukowców. Jednak sukces Turinga doprowadził do nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Tytuły, które widnieją powyżej to tylko zęść filmów, które zostały oparte na prawdziwych historiach. Produkcje, które powstały w oparciu o fakty, są uznawane za jedne z ciekawszych rodzajów, jakie można stworzyć.

Zobacz także: >>TOP 10 najlepszych dokumentów Netflixa<<

 

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.