Wojciech Smarzowski wybrany jednym z najważniejszych twórców filmowych 100-lecia

Natalia Hluzow
03.10.2018 15:13
Wojciech Smarzowski|undefined Fot. Piotr Matusewicz/East News

Reżyser „Kleru”, „Wołynia” i „Róży” trafił na listę 10 reżyserów, którzy wywarli największy wpływ na polskie kino, przygotowaną z okazji stulecia niepodległości.

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, telewizja HISTORY realizuje kampanię „Piękny wiek”, której celem jest m.in. wyłonienie dzieł i postaci, które na przestrzeni minionego wieku miały największy wpływ na Polskę. Na liście najistotniejszych polskich reżyserów stulecia znalazł się m.in. Wojciech Smarzowski.

TOP 10 reżyserów stulecia: Smarzowski obok Wajdy, Kieślowskiego i Polańskiego

Wybory najistotniejszych twórców filmowych przeprowadzono w grupie 2018 osób w wieku 16-90 lat z dostępem do Internetu.  Reżyser „Kleru”, „Wołynia”, „Domu złego” czy „Róży” znalazł się w zaszczytnym gronie z przedstawicielami Kina Moralnego Niepokoju, twórcami legendarnych komedii i zdobywcami Oscarów.

Najważniejszym twórcą filmowym, który wywarł największy wpływ na kształt polskiego kina, okrzyknięto Andrzeja Wajdę. Twórca „Kanału”, „Człowieka z marmuru” czy „Popiołu i diamentu” otrzymał ponad 50% głosów ankietowanych. Na 2. miejscu, z wynikiem 9,5% głosów, uplasował się Krzysztof Kieślowski – autor m.in. słynnych „Trzech kolorów” i „Podwójnego życia Weroniki”. Trzecie miejsce przyznano natomiast Romanowi Polańskiemu, reżyserowi o międzynarodowej karierze i światowej sławie.

Wojciech Smarzowski znalazł się dopiero na 8. miejscu, jednak to i tak znaczne wyróżnienie dla współczesnego reżysera, który na dużym ekranie debiutował w 2004 roku. Kto jeszcze, zdaniem ankietowanych, miał największy wpływ na polskie kino? Poniżej zamieszczamy wyniki ankiety telewizji History:

Wyniki ankiety - reżyserzy stulecia Fot. foto: materiały prasowe telewizji History

Najważniejsze polskie filmy stulecia

Wyjątkowe miejsce Andrzeja Wajdy w panteonie twórców polskiego kina potwierdza również (wytypowana w ten sam sposób) lista najważniejszych polskich produkcji filmowych. Wśród 10 tytułów o szczególnym znaczeniu dla polskiej kinematografii w minionym stuleciu, znalazło się aż 5 filmów wyreżyserowanych przez Wajdę.

Pierwsze miejsce badani przyznali „Katyniowi”. Na kolejnych pozycjach uplasowały się kolejno: „Potop”, „Człowiek z żelaza”, „Sami swoi”, „Kanał”, „Krzyżacy”, „Człowiek z marmuru”, „Ogniem i mieczem”, „Ida” oraz „Popiół i diament”. A Wy jakie dzieła uważacie za najważniejsze polskie filmy stulecia?

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.