Nawiązania do twórczości Stephena Kinga w 3. sezonie "Stranger Things"

10.07.2019 12:47
Stranger Things 3|undefined Fot. . kadr z serialu Netflix "Stranger Things"

W każdym sezonie "Stranger Things" widzowie odnajdują liczne nawiązania do dzieł z lat 80.. W najnowszej produkcji braci Duffer fani odkryli sporo odwołań do twórczości króla grozy.

UWAGA! Artykuł może zawierać spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność.

"Stranger Things" wywołuje u widza tęsknotę za latami 80.. Sami bracia Duffer w jednym z wywiadów przyznali, że serial miał być ukłonem w stronę tamtych lat. W "Stranger Things" aż roi się od nawiązań do twórczości Stephena Spielberga, Davida Lyncha, Johna Carpentera czy Wesa Cravena. Nie można też zapomnieć o królu grozy, Stephenie Kingu. W serialu jest masa odniesień do twórczości pisarza.

Nawiązania do twórczości Stephena Kinga w 3. sezonie "Stranger Things"

"Stranger Things" to piękne podsumowanie wszystkiego, co lata 80. miały do zaoferowania. Muzyka, moda i filmy - czego chcieć więcej? Serial pokochał nawet Stephen King, który na swoim profilu wyraził zachwyt nad produkcją braci Duffer. Nic dziwnego, w serialu jest masa odwołań do twórczości pisarza. Jakie nawiązania odnajdziemy w 3. sezonie "Stranger Things"?

"Christine"

W ostatnim odcinku 3. sezonu, Nancy razem z Jonathanem próbują odpalić auto, żeby uciec z centrum handlowego. Wkrótce okazuje się, że przewód zapłonowy zniknął. W tle słychać warknięcie silnika. Okazuje się, że Billy siedzi w aucie na parkingu, a światła są skierowane w stronę głównych bohaterów. Scena od razu kojarzy się z powieścią Stephena Kinga "Christine", która przedstawia historię nastolatka,, w którego życiu pojawia się stary samochód marki Plymouth. Auto okazuje się żyć i kierować ludzkimi uczuciami. Ujęcie Billy'ego, który siedzi w samochodzie przypomina scenę z filmu Carpentera, który jest adaptacją powieści króla grozy.

Christine Stephen King Stranger Things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"

"Graveyard Shift"

"Graveyard Shift" to jedno z wcześniejszych opowiadań Stephena Kinga, które zostało opublikowane w 1970 roku. Historia tysiąca szczurów, które zalęgły się w opuszczonym młynie włókienniczym. Widok szczurów, które pędzą do Huty Stali w sezonie trzecim jest odzwierciedleniem historii ukazanej w opowiadaniu.

Szczury Stranger Things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"
Przeczytaj także

"Carrie"

Jedenastka to odwzorowanie postaci Carrie White z powieści Stephena Kinga. Warto zauważyć, że w 3. sezonie serialu Netfliksa, moc głównej bohaterki rośnie wraz z wkraczaniem w wiek dojrzałości. Tak było również w przypadku Carrie. Kiedy bohaterka dojrzała, jej moc stała się potężniejsza i dziewczyna zaczęła z niej świadomie korzystać.

Jedenastka stranger things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"

"To"

Fani miniserialu z lat 90. zauważą pewne podobieństwo między potworem, w którego zamienia się klaun Pennywise, a Łupieżcą Umysłów z 3. sezonu "Stranger Things". Warto również wspomnieć, że oba potwory pochłaniają swoje ofiary przez co stają się potężniejsze.

potwór ze Stranger Things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"
Powtór z Fot. kadr z wideo Stephen King "IT" Part 2

Premiera 3. sezonu "Stranger Things" miała miejsce 4 lipca 2019 roku. Amerykanie tak bardzo nie mogli się doczekać najnowszej produkcji, że zamiast świętować Dzień Niepodległości woleli zostać w domu i oglądać serial.

Zobacz także: Bracia Duffer zdradzają, co czeka widzów w 4. sezonie "Stranger Things"  

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.