Netflix pozwany! Chodzi o nowy film z gwiazdą "Stranger Things"

25.06.2020 12:40
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)|undefined Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

"Enola Holmes" to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier Netfliksa. Platforma napotkała jednak pewien problem w trakcie realizacji. Do sądu wpłynął pozew...

Potomkowie Conana Doyle'a, autora legendarnego Sherlocka Holmesa, w 2014 roku utracili prawa autorskie do niemal całej twórczości przodka. Wszystkie powieści Doyle'a, które ukazały się przed 1923 rokiem stały się własnością publiczną. Nie przeszkodziło to jednak firmie Sir Arthur Conan Doyle Estate w złożeniu pozwu przeciwko Netfliksowi i niemalże wszystkim zaangażowanym w realizacje filmu "Enola Holmes".

Netflix pozwany! Chodzi o nowy film z gwiazdą "Stranger Things"

"Enola Holmes" opowie o życiu wyjątkowej siostry Sherlocka, tytułowej Enoli. We wtorek do sądu federalnego w Nowym Meksyku wpłynął pozew przeciwko platformie Netflix, firmom Legendary Pictures i Penguin Random House oraz wielu innym. Zarzut? Naruszenie praw autorskich i znaków towarowych.

Firma zarządzana przez potomków Doyle'a podnosi, że choć jego dzieła publikowane przed 1923 rokiem należą już do domeny publicznej, nie można powiedzieć tego o dziesięciu powieściach publikowanych w latach 1923-1927. A to z nich rzekomo korzystać mieli twórcy "Enola Holmes". Pełną treść pozwu znajdziecie tutaj. Na obecną chwilę platforma Netflix nie skomentowała sprawy. 

Przeczytaj także

W tytułowej roli w filmie zobaczymy znaną ze "Stranger Things" młodziutką aktorkę Millie Bobby Brown. U jej boku wystąpili między innymi Helena Bonham Carter ("Harry Potter", "The Crown"), Henry Cavill ("Człowiek ze stali", "Wiedźmin") oraz Sam Claflin ("Peaky Blinders", "Igrzyska śmierci"). Za reżyserię odpowiada Harry Bradbeer.

Przeczytaj także
Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.