Netflix pozyskał film o słynnej światowej aferze. W obsadzie Gary Oldman, Meryl Streep i Antonio Banderas

Natalia Hluzow
09.10.2018 16:50
Panama Papers film|undefined Fot. David Fisher/REX/Shutterstock/EAST NEWS; PA Wire/PA Images/EAST NEWS; Rex Features/East News

Netflix sfinansuje i udostępni nowy film Stevena Soderbergha o skandalu „Panama Papers”. W gwiazdorskiej obsadzie „The Laundromat” znaleźli się m.in. Gary Oldman, Meryl Streep i Antonio Banderas.

Wiosną 2018 pojawiły się pierwsze informacje o nowym projekcie Stevena Soderbergha, który opowie o światowym skandalu „Panama Papers”. Reżyser serii „Ocean’s” do swojego nowego filmu zaangażował jak zwykle gwiazdorską obsadę. W produkcji pt. „The Laundromat” wystąpią m.in. Meryl Streep, Gary Oldman, Antonio Banderas i znany z „Przyjaciół” David Schwimmer. 9 października 2018 portal Deadline poinformował, że produkcję pozyskał Netflix, który będzie ją finansował i dystrybuował.

„Panama Papers” – afera na światową skalę

W 2016 roku dziennikarze z całego świata pod egidą Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ujawnili informacje pochodzące z gigantycznego wycieku danych z kancelarii Mossack Fonseca z siedzibą w Panamie. Dotyczyły one firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, których właścicielami okazali się znani politycy, biznesmani, wysoko postawieni urzędnicy, gwiazdy muzyki, sportu i kina, w tym 12 ówczesnych głów państw. Zbiór nazywany „Panama Papers” lub „kwitami z Panamy” obejmował 11,5 mln dokumentów – znacznie więcej niż podczas wycieku WikiLeaks z 2010 roku czy demaskacji Edwarda Snowdena z roku 2013.

Pierwsze raporty w sprawie „Panama Papers” zostały opublikowane 3 kwietnia 2016 w formie artykułów i przedruku oryginalnych dokumentów. 9 maja 2016 udostępniono natomiast pełną listę ponad 200 tysięcy przedsiębiorstw zarejestrowanych w rajach podatkowych, do której dołączono później 100 tysięcy firm powiązanych z wcześniejszym wyciekiem, znanym pod nazwą „Offshore Leaks”.

„The Laundromat” – kiedy premiera na Netflix?

Scenariusz do filmu Soderbergha powstał na podstawie książki Jake’a Bernsteina „Secrecy World: Inside the Panama Papers Investigation of Illicit Money Networks and the Global Elite”. Jego autorem jest Scott Z. Burns („Ultimatum Bourne’a”, „Ewolucja planety małp”). Nie wiadomo jeszcze, jakie wątki tej obszernej historii poruszy nowa produkcja i czy skupi się na przedstawieniu skomplikowanej sprawy jak w przypadku „Big Short”, czy też opowie o śledztwie dziennikarskim prowadzonym jednocześnie przez ponad 100 redakcji z całego świata. Oficjalna data premiery filmu „The Laundromat” nie jest jeszcze znana.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.