New York Times o sukcesie „Kleru”: To niespodzianka w tak katolickim kraju jak Polska

Natalia Hluzow
09.10.2018 21:27
Kler w New York Timesie|undefined Fot. Bartosz Mrozowski/Kler

Sława „Kleru” dotarła już za ocean! O sukcesie nowego filmu Smarzowskiego napisał amerykański dziennik „The New York Times”.

Na łamach jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników ukazał się obszerny artykuł poświęcony „Klerowi” Wojciecha Smarzowskiego. Autor tekstu, Alex Marshall, opisuje olbrzymi sukces filmu, jednocześnie zwracając uwagę na otaczające go kontrowersje i wymieniając przejawy bojkotowania dzieła przez prawicowe środowiska w Polsce.

New York Times o Klerze Smarzowskiego Fot. foto: screen ze strony https://www.nytimes.com/2018/10/08/arts/poland-clergy-movie.html

Artykuł o „Klerze” na łamach New York Timesa

Wbrew próbom dyskredytowania dzieła Smarzowskiego przez przeciwników, nowe dzieło Smarzowskiego zwróciło uwagę samego New York Timesa, jednego z najbardziej prestiżowych i znaczących dzienników na całym świecie. A może właśnie dzięki nim, gdyż autor artykułu o „Klerze” skupia się przede wszystkim na zaskakującym sukcesie filmu w katolickim kraju, w którym prawicowe środowska opluwają go na wszelkie sposoby. Marshall przytacza wypowiedź Jacka Kurskiego, który w TVP nazwał film „szmirą” i „tandetną prowokacją” oraz skandal związany z nieprzyznaniem „Klerowi” Złotego Klakiera, z drugiej strony wspominając o rekordowej liczbie seansów w dzień premiery i osiągnięciu wyniku 1,7 mln widzów w 7 dni. 

New York Times przytacza też wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego, który w odpowiedzi na prośbę o komentarz napisał m.in.:

Ten film jest adresowany do katolików. Mam nadzieję, że po wyjściu z kina, uświadomią sobie, że są współodpowiedzialni za to, co zobaczyli na ekranie. 

Marshall porownuje kontrowersje wokół „Kleru” z sytuacją, jaka rozegrała się w Polsce w związku ze spektaklem Teatru Powszechnego pt. „Klątwa”, również uznanym przez środowiska katolickie i prawicowe za obraźliwy. Wspomina też o Janie Klacie, słynnym polskim reżyserze teatralnym, który wielokrotnie musiał mierzyć się z krytyką swoich sztuk, i którego w związku z tym poprosił o komentarz w sprawie „Kleru”. Na pytanie, dlaczego w związku z filmem Smarzowskiego nie odbyły się protesty, takie jak pod Teatrem Powszechnym, Klata miał odpowiedzieć:

Możesz obrać sobie za cel jeden lub dwa teatry, które pokazują sztukę. Ale nie uczynisz celem 1000 kin w całej Polsce. To byłoby zbyt skomplikowane.

Prawdą jest, że nie pojawiły się żadne doniesienia o protestach pod kinami, jednak faktem jest również to, że kilka miast w Polsce postanowiło wprowadzić lokalną cenzurę i zakazać wyświetlania „Kleru” w kinach, o których być może Alex Marshall nie został poinformowany lub po prostu nie był w stanie w nie uwierzyć. 

Artykuł podsumowuje wypowiedź samego Smarzowskiego, który w komentarzu dla New York Timesa wyjaśnił też, dlaczego nie boi się krytyki:

To minie, a film zostanie. Poza tym, jestem pytany przez księży o „Kler 2”, bo wiedzą, że ta instytucja potrzebuje naprawy i chcą opowiedzieć mi o kolejnych nadużyciach. Dostałem od nich mnóstwo pozytywnej energii. 

O czym będzie zatem kolejny film?

Za wcześnie, by o tym mówić. Być może skupi się na prawicy. 

podsumował Smarzowski.

„Kler” najchętniej oglądanym filmem 2018 roku

Od dnia premiery 28 września 2018 roku „Kler” bije kolejne rekordy popularności. Po najlepszym otwarciu 30-lecia w polskich kinach, zaledwie w 10 dni nowy film Smarzowskiego zgromadził w kinach 2,5 mln widzów, stając się największym hitem frekwencyjnym roku. Już niebawem film zobaczą także kinomani z innych europejskich państw (Austrii, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Szwecji) oraz z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.