Nie tylko Tyrion Lannister - filmy, w których zagrał Peter Dinklage. Wśród nich "Avengers: Infinity War"

09.05.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 10:05
Peter Dinklage, foto: Anthony Behar/Sipa USA/East News|undefined Fot. Peter Dinklage, Anthony Behar/Sipa USA/East News

Peter Dinklage to amerykański aktor, znany głównie z roli Tyriona Lannistera w serialu "Gra o tron". Które filmy z jego udziałem uznaliśmy za najlepsze?

Peter Dinklage to amerykański aktor, który choć ma na koncie wiele filmowych produkcji, a karierę rozpoczął jeszcze w latach 90., znany jest głównie ze swojego występu w popularnym serialu "Gra o tron". Choć Tyrion Lannister to jego najsłynniejsze - i zdecydowanie jedno z najlepszych - aktorskie wcielenie, Peter Dinklage ma w swojej filmografii wiele innych, wartych uwagi produkcji. Specjalnie dla was wybraliśmy 10 z nich, które uznaliśmy za absolutnie najlepsze.

Filmy, w których zagrał Peter Dinklage

Choć w pełni się zgadzamy ze stwierdzeniem, że rola Tyriona Lannistera to niezaprzeczalnie najlepszy aktorski popis w wykonaniu Petera, pragniemy zwrócić waszą uwagę na inne produkcje z jego udziałem. Oto lista 10 najlepszych filmów, w których zagrał Peter Dinklage.

Przeczytaj także

1. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (2017), reż. Martin McDonagh

Poruszający dramat, a przy tym film niezwykle piękny w swej prostocie. Jest to historia kobiety imieniem Mildred, samotnej matki wychowującej dwójkę dzieci. Gdy nastoletnia córka bohaterki zostaje brutalnie zgwałcona, a następnie zamordowana, ta nie mogąc pogodzić się z opieszałością policji, postanawia dać wyraz swego buntu przeciw wymiarowi sprawiedliwości. W tym celu wynajmuje trzy billboardy i umieszcza na nich prowokacyjne treści. W filmie wystąpili między innymi Frances McDormand, Sam RockwellWoody Harrelson i Peter Dinklage.

2. "Avengers: Infinity War" (2018), reż. Anthony Russo, Joe Russo

Trzecia część przygód drużyny Avengers, oraz swoisty wstęp do wielkiego finału pierwszej sagi Kinowego Uniwersum Marvela. Gdy wszyscy znani superbohaterowie Marvela stanęli do walki z potężnym Thanosem, potrzebna była im broń i to nie byle jaka. Wtedy na scenę wszedł gigantyczny karzeł Eitri (w tej roli Peter Dinklage), który stworzył dla Thora Odinsona topór zwany Stormbreaker - broń zdolną zabić nawet Szalonego Tytana

3. "Dróżnik" (2003), reż. Tom McCarthy

Komedio-dramat przedstawiający historię Fina, karła, który ma niecodzienne hobby. Fascynuje go bowiem wszystko co związane z koleją, od dworców po torowiska. Gdy pewnego dnia, w spadku po swym szefie, dziedziczy małą, opuszczoną stację w miasteczku Newfoundland, myśli, że znalazł w końcu swój azyl i oazę spokoju. Jednak nic bardziej mylnego. Miasteczko okazuje się być dziurą, tak zapadłą, że przyjazd karła staje się wielkim wydarzeniem dla mieszkańców. W rolach głównych wystąpili Peter DinklagePatricia ClarksonBobby CannavaleMichelle Williams

4. "Rememory" (2017), reż. Mark Palansky

Połączenie dramatu z kinem science fiction. Peter Dinklage w roli Sama, mężczyzny, który w wyniku wypadku stracił ukochanego brata. Po zajściu zadręcza się nie mogąc przypomnieć sobie ostatnich słów, które brat wypowiedział przed śmiercią. Wszystko zmienia się jednak, gdy poznaje Gordona - człowieka, który wynalazł maszynę do przywoływania wspomnień.

5. "Uznajcie mnie za winnego" (2006), reż. Sidney Lumet

Komedio-dramat sądowy autorstwa Sidneya Lumeta, reżysera genialnego "Dwunastu gniewnych ludzi". Jest to historia gangstera, który wraz z innymi członkami mafijnej rodziny staje przed sądem. Ku zaskoczeniu wszystkich zwalnia swojego adwokata i osobiście prowadzi linię obrony podczas trwającego dwa lata bulwersującego procesu. W filmie wystąpili między innymi Vin Diesel, Peter DinklageLinus RoacheRon Silver.

6. "Zgon na pogrzebie" (2007), reż. Frank Oz

Czarna komedia o losach rodziny, która przeżywa właśnie pogrzeb jednego z jej członków. W trakcie ceremonii zjawia się pewien nieznajomy, który grozi ujawnieniem szokującej tajemnicy zmarłego. Jego synowie robią wszystko, by do tego nie dopuścić. W filmie wystąpili między innymi Matthew MacfadyenKeeley HawesAndy Nyman, Ewen Bremner i Peter Dinklage.

7. Seria "Opowieści z Narnii" (2005-2010) reż. Andrew Adamson, Michael Apted

Seria fantasy, która powstała na podstawie serii książek C.S.Lewisa i opowiada historię czwórki rodzeństwa, które po śmierci rodziców zamieszkuje w domu pewnego ekscentrycznego profesora. Pewnego dnia, dzieci odkrywają w szafie sekretne przejście, prowadzące wprost do magicznej krainy zwanej Narnią.

Nie przegap: >> Netflix stworzy filmy i seriale na podstawie "Opowieści z Narnii" <<

8. "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" (2014), reż. Bryan Singer

Film, który przeorganizował całe filmowe uniwersum "X-Men". Gdy świat mutantów chyli się ku upadkowi, drużyna wysyła Wolverine'a w przeszłość, by zapobiegł katastrofie. Peter Dinklage wystąpił tutaj jako czarny charakterDr Bolivar Trask.

9. "Penelope" (2006), reż. Mark Palansky

Współczesna baśń opowiadająca historię młodej kobiety, która wiedzie swe życie w cieniu rodzinnej klątwy, za sprawą której ma ona uszy i nos świnki. By złamać klątwę, kobieta znaleźć musi prawdziwą miłość. Peter Dinklage wystąpił tutaj w roli wścibskiego reportera, prześladującego rodzinę głównej bohaterki.

10. "Małe jest piękne" (2003), reż. Matthew Bright

Głównym bohaterem filmu jest Steven, mężczyzna znacznie wyróżniający się na tle swojej rodziny. Pochodzi on bowiem z rodziny karłów, lecz sam jest normalnego wzrostu. Gdy narzeczona Stevena zachodzi w ciążę, pojawią się obawy pod względem stanu zdrowia dziecka. W filmie wystąpili między innymi Matthew McConaugheyGary OldmanPatricia Arquette i Peter Dinklage

Jeśli podobało wam się powyższe zestawienie, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami naszego autorstwa. Na naszej stronie znajdziecie teksty traktujące między innymi o filmach, w których wystąpili: Kit Harington, Emilia Clarke, Maisie Williams, Sophie Turner, Brie LarsonJohn Travolta, Robert Redford, Tom Cruise, Russell Crowe i wiele, wiele innych. 

W sekcji Filmy - Seriale znajdziecie również wiele informacji związanych z serialem "Gra o tron", w którym Peter Dinklage występuje w roli Tyriona Lannistera. Znajdziecie tam między innymi teksty traktujące o tym, jak powstawały smoki Daenerys Targaryen oraz ich głosy, porównanie zarobków gwiazd serialu, nawiązania do twórczości George'a R.R. Martina w licznych kampaniach reklamowych, oraz zbiory ciekawostek, teorii i cytatów z "Gry o tron"

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.