Nie żyje D.C. Fontana. Pierwsza scenarzystka "Star Trek" miała 80 lat

04.12.2019 09:25
Star Trek|undefined Fot. kadr z serialu Star Trek

Zmarła Dorothy Catherine "D.C." Fontana - pierwsza w historii serii "Star Trek" scenarzystka, związana również z kolejnymi produkcjami o Gwiezdnej Flocie.

Odeszła jedna z twórczyń serialu "Star Trek". Dorothy Catherine "D.C." Fontana zmarła 2 grudnia 2019 roku w wieku 80. lat. Była pierwszą w historii kobietą, odpowiedzialną za scenariusz sagi o Gwiezdnej Flocie.

Nie żyje D.C. Fontana

O śmierci twórczyni poformowano za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej "Star Treka". Kobieta odeszła w spokoju w wyniku niesprecyzowanej choroby. Urodziła się 25 marca 1939 roku w Sussex w stanie New Jersey. Początkowo pracowała jako sekretarka, ale od dziecka, chciała zająć się pracą twórczą i utrzymywać się z pisania. Pierwsze próby literackie podjęła jako nastolatka, jednak życie zmusiło ją podjąć pracę w wyuczonym zawodzie. Zaczynała w Nowym Jorku, ale wkrótce trafiła do Hollywood, gdzie pracując jako sekretarka scenarzysty westernów Samuela Peeplesa, dostała szansę na stworzenie scenariusza jednego odcinka serialu "The Tall Man". Poszło jej tak dobrze, że zaczęła pisać do produkcji telewizyjnych. Nadal pracowała jako sekretarka.

W połowie lat 60. została główną sekretarką Gene’a Roddenbery’ego, który wówczas zajmował się serialem "The Lieutenant". Wkrótce rozpoczął jednak pracę nad swoim największym dziełem - oryginalną serią "Star Treka". Roddenbery dostrzegł talent Fontany i zatrudnił ją jako jedną ze scenarzystek słynnej produkcji science-fiction. Wkrótce serial odniósł sukces i została awansowana na redaktorkę scenariusza. Fontana była autorką odcinka "Babel", w którym zaprezentowano wolkańską kulturę. Łącznie stworzyła dziesięć scenariuszy do oryginalnego "Star Treka".

W latach 70. Fontana rozpoczęła współpracę nad serialem animowanym "Star Trek". Została współproducentką i redaktorką scenariusza. Była też członkinią zespołu odpowiedzialnego za "Star Trek: Następne pokolenie". W jej dorobku znalazły się takie produkcje jak "Bonanza", "Ulice San Francisco", "Kung Fu", "The Waltons", "Dallas", "Babilon 5", "Kapitan Simian i kosmiczne małpy", "ReBoot", "Ziemia: Ostatnie starcie", "The Six Million Dollar Man", "Zaginiony ląd", "Ucieczka Logana", "Silver Surfer" czy "Kosmiczne wojny".

Przeczytaj także

Wkrótce odbędzie się pogrzeb scenarzystki. Rodzina prosi fanów o wpłacanie darowizn na organizacje Humane Society, The Best Friends Animal Society lub The American Film Institute.

Przeczytaj także

Zobacz też: Nie żyje gwiazda serialu "Star Trek: Stacja kosmiczna". Aron Eisenberg miał 50 lat

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.