Nie żyje Ed Asner, legendarny aktor, który grał Carla w "Odlocie"

30.08.2021 10:06
Nie żyje Ed Asner, legendarny aktor, który grał Carla w "Odlocie" Fot. Disney Co./courtesy Everett Collection/East News

W wieku 91 lat zmarł Ed Asner, legendarny aktor i filantrop, którego możecie znać z wielu filmów dla dzieci. Zagrał m.in. Świętego Mikołaja w filmie "Elf" z 2003 roku, czy Carla Fredricksena w "Odlocie" Pixara.

Nie żyje Ed Asner. Legendarny aktor miał 91 lat

Asner pracował w zawodzie od kilku dekad, zajmując swoje miejsce w historii jako najczęściej nagradzany przez Primetime Emmy Awards aktor, zdobywając łącznie 7 nagród. W trakcie swojej długoletniej kariery był szefem gildii aktorów w latach 1981-1985, a największą sławę przyniosły mu występy w serialu "Mary Tyler Moore Show" oraz filmach "Elf" i "Odlot".

Edward "Ed" Asner urodził się 15 listopada 1929 roku w Kansas City. Ukończył University of Chicago, a następnie wstąpił do armii. W trakcie służby zainteresował się aktorstwem, występując w sztukach teatralnych organizowanych dla innych jednostek. Zadebiutował jako aktor telewizyjny w 1957 roku, a przez kolejne dekady pojawił się w niezliczonej ilości filmów i seriali.

Pierwszą największą rolą Asnera był Lou Grant, szef tytułowej bohaterki w serialu "The Mary Tyler Moore Show". Za nią dostał aż 5 statuetek Emmy. Program zakończono emitować w 1977 roku, ale Asner dostał kolejną szansę - był bowiem głównym bohaterem spin-offu "Lou Grant", dzięki czemu otrzymał nagrody w kategoriach komediowych i dramatycznych za tą samą postać. 

Dwie pozostałe nagrody Emmy otrzymał za występy w kultowych "Korzeniach" oraz Rich Man, Poor Man". Młodsi widzowie znają go natomiast z roli świętego Mikołaja w filmie "Elf" z Willem Ferrellem z 2003 roku oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej "Odlotu". Zagrał w nim głównego bohatera, Carla Fredricksena.

Informację o śmierci Eda Asnera potwierdziła jego rodzina. W oświadczeniu czytamy, że aktor "zmarł we własnym łóżku":

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.