Nie żyje Ryszard Kotys. Legendarny polski aktor miał 88 lat

28.01.2021 10:59
Nie żyje Ryszard Kotys. Legendarny polski aktor miał 88 lat Fot. Tomasz Zukowski/East News

W nocy 28 stycznia 2021 roku zmarł Ryszard Kotys. Aktor, reżyser i scenarzysta od lat zmagał się z chorobą.

Nie żyje Ryszard Kotys

Jak podaje Polsat News, w wieku 88 lat zmarł Ryszard Kotys. Aktor znany z roli m.in. Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich" od lat zmagał się z ciężką chorobą. 

W ciągu trwającej ponad 65 lat kariery zagrał w 40 serialach i 150 filmach fabularnych. W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował w wielu innych świetnych placówkach.

Ogromną popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich", w którym grał od 1999 r. Perypetię mieszkańców ul. Ćwiartki 3/4 śledziły miliony widzów, a cytaty tej postaci zostaną zapamiętane przez całe pokolenie Polaków, którzy dorastali z tą produkcją:

Na swoim koncie aktor miał również role m.in. u Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza i Agnieszki Holland. Zagrał także w dwóch częściach "Vabanku" oraz "Kingsajz" Juliusza Machulskiego, czy małą rolę w serialowej i filmowej wersji "Wiedźmina".

Polecamy

Kilka lat temu Kotys, ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia, wycofał się z występów w teatrze i filmach. Wciąż występował jednak w serialu "Świat według Kiepskich".

W 1999 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.