Nie żyje Tobe Hooper. Twórca „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” miał 74 lata

Sergiusz Kurczuk
28.08.2017 09:00
Tobe Hooper|undefined Fot. EastNews/Vortex

Tobe Hooper zmarł w wieku 74 lat. Był twórcą takich filmów jak „Teksańska masakra piłą mechaniczną”, czy „Duch”. Na razie nie są znane przyczyny śmierci filmowca.

Smutne wieści dla wszystkich fanów horrorów. 26 sierpnia 2017 roku odszedł Tobe Hooper, jeden z najsłynniejszych klasyków kina grozy. Hooper urodził się w 1943 roku w Austin w Teksasie. Już jako 9-latek zainteresował się filmem, tworząc nagrania kamerą swojego ojca. Studiował specjalizację filmowo-radiowo-telewizyjną na University of Texas. Lata 60. spędził na wykładaniu na uczelni oraz sprawdzał się jako operator. Jego krótkometrażowy film „The Heisters, nieomal został nominowany do Oscara. Niestety filmowiec nie wyrobił się z nadesłaniem swojej produkcji.

Prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 1974 roku, kiedy wyreżyserował jeden z klasycznych filmów kina grozy. Mowa oczywiście o „Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną”. Nakręcił go za niewielką sumę pieniędzy - jedynie 300 tysięcy dolarów. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami okazała się sukcesem, a Leatherface na stałe zagościł wśród innych kultowych czarnych charakterów z horrorów. W 1986 roku powstała druga część „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”, ale utrzymana była w bardziej komediowym tonie. Slasher upozycjonował Hoopera jako wybitnego twórcę horrorów.

Tworzył również seriale telewizyjne, między innymi adaptację „Miasteczka Salem na podstawie powieści Stephena Kinga, oraz kilka odcinków „Opowieści z krypty„Mistrzów horroru. W 1982 roku wyreżyserował film „Duch, chociaż całkiem niedawno okazało się, że tak naprawdę twórcą był inny reżyser - Steven Spielberg. W swojej karierze stworzył kilkanaście filmów, jednak dla milionów ludzi na świecie zawsze będzie pamiętany jako ojciec „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”. Jego ostatnią produkcją był „Djinn” z 2013 roku. To już kolejny klasyczny twórca horrorów, który zmarł w 2017 roku. W połowie lipca odszedł twórca filmów o zombie, George Romero

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.