Nie żyje legendarny trener i komentator. To na jego cześć powstała seria gier Madden

29.12.2021 10:11
Nie żyje legendarny trener i komentator. To na jego cześć powstała seria gier Madden Fot. DOUG BENC/Getty AFP/East News

W wieku 85 lat zmarł John Madden, legendarny trener futbolu amerykańskiego, a następnie komentator sportowy i w gruncie rzeczy także promotor gier wideo o tematyce futbolu. 

Nie żyje John Madden, legendarny trener i komentator

NFL udostępniło 28 grudnia 2021 roku oficjalne oświadczenie, w którym poinformowało o "nagłej" śmierci Johna Maddena, legendarnego trenera i komentatora futbolu amerykańskiego. Na razie nie sprecyzowano, co było powodem jego śmierci. 

Polecamy

Madden pojawił się na salonach w 1969 roku, kiedy to został głównym trenerem Oakland Raiders (obecnie Las Vegas Raiders). Tam pracował do 1978 roku, 9 razy dochodząc do fazy play-off, a raz wygrywając Super Bowl, czyli mistrzostwo ligi NFL. Za jego dokonania w świecie trenerskim, Madden w 2016 roku został włączony do Hali Sław Profesjonalnego Futbolu Amerykańskiego.

Jego prawdziwa sława nadeszła w 1979 roku, kiedy został komentatorem i ekspertem telewizyjnym. Przez 40 lat, Madden stał się ikoną amerykańskiej telewizji i synonimem NFL, propagując sport.

Jest powszechnie uważany za twórcę obecnego stylu komentowania i niedościgniony wzór tego, jak powinien się zachowywać tzw. color commentator, którego zadaniem jest ubarwianie transmisji i analizowanie tego, co się dzieje na boisku.

Polecamy

Przez 4 dekady pracował dla wszystkich najważniejszych telewizji, wygrał 16 nagród Emmy, a także komentował 11 spotkań w Super Bowl. Karierę zakończył w 2009 roku. Przy okazji od 1988 roku był kreatywnym konsultantem serii gier... Madden NFL, która została oczywiście nazwana na jego część. EA Sports współpracowało przy serii z Maddenem nawet po zakończeniu jego kariery komentatorskiej.

Jego sława spowodowała, że pojawiał się gościnnie w programach pokroju "Simpsonowie", "Saturday Night Live", czy w klipie U2 to "Stuck in a Moment You Can’t Get Out Of". 

John Madden zmarł 28 grudnia 2021 roku. Miał 85 lat.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.