Nie żyje reżyser "Akademii Pana Kleksa". Krzysztof Gradowski miał 77 lat

24.06.2021 11:48
Akademia Pana Kleksa Fot. INPLUS/East News

"Akademię Pana Kleksa" oglądał chyba każdy. Niestety kilka dni temu zmarł reżyser odpowiedzialny za tę produkcję.

22 czerwca 2021 w wieku 77 lat zmarł Krzysztof Gradowski - scenarzysta, reżyser filmów animowanych, fabularnych i dokumentalnych. To on jest odpowiedzialny za słynny już film "Akademia Pana Kleksa". O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny śmierci.

Polecamy

Nie żyje reżyser "Akademii Pana Kleksa". Krzysztof Gradowski miał 77 lat

We wpisie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS czytamy, że Krzysztofowi Gradowskiemu nigdy nie brakowało widzów, a "Akademię Pana Kleksa" oglądają już kolejne pokolenia. Wyliczono również jego zasługi i odznaczenia:

Od 2006 roku był wiceprzewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W roku 2009 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 roku Brązowym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był też Kawalerem Orderu Uśmiechu. W roku 2020 otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

Przeczytajcie cały wpis ZAiKS-u:

Jak podaje ZAiKS, w 1967 roku Gradowski otrzymał dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po ukończeniu studiów pracował w warszawskiej WFD, gdzie zrealizował szereg filmów podejmujących tematykę socjologii przestępczości. Dla dzieci zrealizował (scenariusze, teksty piosenek i reżyseria) kultowe już filmy o Panu Kleksie – "Akademię Pana Kleksa" (1983), "Podróże Pana Kleksa" (1985), "Pana Kleksa w kosmosie" (1988) oraz "Tryumf Pana Kleksa" (2001).

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.