Nie żyje twórca kostiumów do „Star Wars”. John Mollo zmarł w wieku 86 lat

Sergiusz Kurczuk
30.10.2017 09:55
Nie żyje twórca kostiumów do „Star Wars”. John Mollo zmarł w wieku 86 lat Fot. HamillHimself/Twitter

Darth Vader, Obi-Wan Kenobi i inne postacie z „Gwiezdnych Wojen” mogłyby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie John Mollo - nagrodzony Oscarem kostiumograf, pracujący przy wielu słynnych produkcjach. Mollo zmarł 25 października 2017 roku w wieku 86 lat.

Trudno wyobrazić sobie sagę „Star Wars” bez kostiumów, które definiują część postaci. Jak wyglądałby „Gwiezdne Wojny”, gdyby Darth Vader nie miał na sobie czarnego hełmu, Obi-Wan długiego płaszcza z kapturem i Han Solo bez swojej kamizelki? Twórcą tych ikonicznych już strojów był John Mollo. Jak podaje Times of London, kostiumograf dwukrotnie nagrodzony Oscarem (w 1978 za „Gwiezdne Wojny” i w 1983 wraz z Bhanu Athaiyą za „Ghandiego”) zmarł 25 października 2017 roku z powodu otępienia naczyniowego. Odszedł w wieku 86 lat.

Mark Hamill znany z roli Luke'a Skywalkera postanowił uczcić Mollo wpisem na Twitterze. Aktor zmieścił zdjęcia z rozdania Oscarów z roku 1978. Na zdjęciach oprócz kostiumografa widzimy również wręczającą statuetkę Natalie Wood.

„Nowa nadzieja” i „Imperium kontratakuje” to nie jedyne słynne filmy w dorobku Mollo. Pracował również przy pierwszej części „Obcego”, „Chaplinie”, „Ukrytym wymiarze” czy „Trzech Muszkieterach”. Prywatnie był fascynatem historii militariów. Mollo napisał wiele książek na ten temat. Tę pasję można dostrzec w kostiumach ze „Star Wars”, szczególnie jeśli chodzi o mundury Imperium. W 2012 roku w rozmowie z The Times wyznał, jak powstał hełm Lorda Vadera.

Żeby stworzyć kostium Dartha Vadera, musiałem udać się do trzech oddziałów - kościelnego po szatę, nowoczesnego po kostium motocyklowy i militarnego po niemiecki hełm i maskę przeciwgazową. Wymieszaliśmy to wszystko i tak powstał Darth Vader.

Mollo odszedł, ale pozostała jego twórczość, która szybko nie przeminie. Już 14 grudnia 2017 roku odbędzie się polska premiera filmu „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.