„BlacKkKlansman”: Jak Spike Lee zdobył niepublikowany utwór Prince'a do swojego filmu?

Natalia Hluzow
07.08.2018 14:12
Blackkklansman Prince|undefined Fot. plakat filmu "BlacKkKlansman", United Archives/EAST NEWS

Spike Lee w wywiadzie dla Rolling Stone opowiedział o tym, jak udało mu się pozyskać niepublikowany dotychczas utwór Prince'a z lat 80., „Mary Don't You Weep”, do swojego nowego filmu „BlacKkKlansman”. Wytwórnia Focus Features udostępniła również trzy oficjalne fragmenty produkcji.

Spike'a Lee i Prince'a przez wiele lat łączyła przyjaźń i wzajemny podziw wobec talentu i twórczości. Spike Lee zrealizował m.in. teledysk do utworu „Money Don't Matter 2Night”, natomiast ścieżka dźwiękowa jego filmu „Dziewczyna nr 6 w całości składała się z utworów Prince'a - zarówno starych hitów, jak i zupełnie nowych piosenek napisanych do tej produkcji. Po śmierci artysty reżyser zorganizował dla niego specjalne pożegnanie na ulicach Brooklynu. Dlatego też fakt, że to właśnie Lee pozyskał niepublikowany utwór Prince'a do swojego filmu, nie wydaje się szczególnym zaskoczeniem. W ostatnim wywiadzie dla Rolling Stone opowiedział o tym, w jakich okolicznościach zapadła decyzja o włączeniu do filmu „Mary Don't You Weep” z pośmiertnej płyty Prince'a.

„BlacKkKlansman”: Jak „Mary Don't You Weep” Prince'a znalazło się na ścieżce dźwiękowej filmu?

„BlacKkKlansman” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia czarnoskórego policjanta, który cztery dekady temu przeniknął w szeregi Ku Klux Klanu w Colorado. Spike Lee postanowił uczynić z niej nie tylko pełen humoru i akcji film czerpiący pełnymi garściami z estetyki lat 70., lecz także komentarz dotyczący narastającej fali rasizmu w USA podczas prezydentury Trumpa. Film osadzony w szalonych latach 70. kończy się więc dokumentalnym materiałem, który ukazuje zlot rasistów i neonazistów ze skrajnej prawicy w Charlottesville z sierpnia 2017, podczas którego doszło do śmiertelnego ataku na pokojowych kontrmanifestantów. Właśnie wtedy w filmie pojawia się zrealizowane w nurcie negro spirituals „Mary Don't You Weep” Prince'a, które następnie wybrzmiewa w tle napisów końcowych.

Jak doszło do tego, że własnie ta piosenka rozbrzmiewa na końcu „BlacKkKlansman” Spike'a Lee? Jak wyjaśnił reżyser:

Wiedziałem, że potrzebuję jakiejś piosenki do napisów końcowych. W tym czasie bardzo zbliżyliśmy się do siebie z Troyem Carterem [dyrektor Spotify i doradca spadkobierców Prince'a], więc zaprosiłem go na prywatny pokaz filmu. Po nim [Troy] powiedział „Spike, mam piosenkę”. I to właśnie było „Mary Don't You Weep”, które zostało nagrane na kasecie w połowie lat 80.

Reżyser jest przekonany, że opisana sytuacja nie była dziełem przypadku:

Prince chciał, żebym miał tę piosenkę. Niezależnie od tego, co ktoś może sądzić na ten temat, ja uważam, że mój brat Prince chciał, bym ją otrzymał. Do tego filmu. Nie ma dla mnie innego wyjaśnienia. Ta kaseta była gdzieś zakopana pod ziemią. W Paisley Park. I nagle, pojawia się znikąd, zostaje odnaleziona. O nie. To nie był przypadek.

„BlacKkKlansman” - fragmenty filmu o Ku Klux Klanie

W głównych rolach „BlacKkKlansman” wystąpili John David Washington, Adam Driver, Laura Harrier, Topher Grace i Alec Baldwin. Na kilka dni przed amerykańską premierą filmu w sieci oficjalnie udostępniono 3 klipy z produkcji, które możecie zobaczyć poniżej:

Premiera filmu „BlacKkKlansman” odbędzie się 10 sierpnia 2018 roku. Film zadebiutuje w polskich kinach pod tytułem „Czarne Bractwo. BlacKkKlansman” 14 września 2018.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.