Nowojorczycy chcą uczcić pamięć Stana Lee. Złożą mu hołd na tablicach rejestracyjnych

21.08.2019 13:11
Stan Lee|undefined Fot. AXELLE WOUSSEN/Bauer Griffin/East News

Stan Lee to ikona popkultury. Był współtwórcą Marvel Comics i niezliczonej liczby superbohaterów. Z tego powodu mieszkańcy Nowego Jorku chcą go upamiętnić na tablicach rejestracyjnych,

Pod koniec 2018 roku odszedł jeden z najsłynniejszych twórców komiksów na świecie. 95-letni Stan Lee powołał do życia wydawnictwo Marvel Comics, a co za tym idzie, był współautorem wielu ikonicznych superbohaterów, takich jak Spider-Man, X-Men, czy Avengers. Przez lata był wizytówką Marvela, a kiedy zaczęły powstawać adaptacje komiksowych przygód herosów, występował w nich gościnnie, zaskarbiając sobie sympatię widzów. Z tego powodu mieszkańcy Nowego Jorku postanowili uhonorować Lee.

Stan Lee trafi na tablice rejestracyjne

Przedstawiciele gubernatorstwa Nowego Jorku ogłosiło głosowanie na wzór nowych tablic rejestracyjnych obowiązujących w całym stanie. Wydział zajmujący się pojazdami mechanicznymi postanowił umieścić na nich napis "Excelsior" - okrzyk, z którego zasłynął twórca. Lee zaczął używać go w latach 60., kiedy prowadził swoją rubrykę na łamach komiksów Marvela. Korzystał z niego do końca życia, posługując się w nim na rozmaitych konwentach i spotkaniach z wiernymi fanami.

Excelsior to łacińskie określenie oznaczające "naprzód", "zawsze wyżej". Włodarze stanu nie wybrali go jedynie dlatego, że jest kojarzone ze Stanem Lee. W rzeczywistości jest to oficjalne motto stanu Nowy Jork. Jednak wie o tym nie wiele osób. Stan Lee wypromował je nie tylko w pozostałych stanach USA, ale również na całym świecie.

Przeczytaj także

To nie jedyna forma oddania hołdu Lee. Na Bronksie pojawi się niebawem ulica poświęcona pamięci tego ważnego obywatela miasta. W lipcu 2019 roku burmistrz zgodził się przemianować część University Avenue między Brandt Place i West 176th Street na Stan Lee Way.

Niestety, żeby wziąć udział w głosowaniu, trzeba być zameldowanym mieszkańcem Nowego Jorku. Nową tablicę rejestracyjną można wybrać do 2 września 2019 roku. Na rynek trafią w kwietniu 2020 roku.

Zobacz też: Stan Lee - 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o twórcy Marvel Comics

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.