Nowy horror Netfliksa został oparty na faktach. Jaka historia stoi za filmem „Veronica”?

Sergiusz Kurczuk
09.03.2018 13:05
Veronica - kadr z filmu|undefined Fot. kadr z filmu Veronica

Twórca horroru „REC” powołał do życia nowy horror. Film „Veronica” został oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Na platformie Netflix niebawem trafi kolejny horror oparty na wydarzeniach, które naprawdę miały miejsce. Opowieść grozy została okrzyknięta filmem tak strasznym, że wielu widzów nie dało rady obejrzeć go do końca. Historia dotyczy tytułowej bohaterki, która broni swoje rodzeństwo przed mroczną siłą, która została sprowadzona na Ziemię po rytuale wywoływania ducha ojca. Które wydarzenia z filmu są autentyczne?

„Veronica” - czy historia wydarzyła się naprawdę?

Film Paco Plazy, twórcy słynnego „REC”, został oparty na kanwie historii, która wydarzyła się naprawdę. Sprawa miała miejsce w 1991 roku w Madrycie. Nastoletnia Estafania Gutierrez Lazaro zginęła w tajemniczych okolicznościach w sierpniu przed 27 laty. Rodzice dziewczyny wierzą, że jej śmierć była związana z zabawą tabliczką Ouija, służącą do wywoływania duchów. Tuz przed śmiercią Gutierrez Lazaro doszło do wypadku motocyklowego, w którym zginął jej przyjaciel. Paczka znajomych, w której znajdowała się dziewczyna, chciała wywołać ducha niedawno zmarłego kolegi. Seans spirytystyczny, który odbywał się w szkole, został przerwany przez zakonnicę, która nie tylko przerwała proces nawiązania kontaktu z nieboszczykiem, ale również zniszczyła tabliczkę. Od tamtej pory życie Gutierrez Lazaro stało się piekłem. Dziewczyna przez wiele miesięcy miała napady dziwacznych halucynacji, w których widziała cieniste postacie. 

Mimo wielu wizyt u lekarzy specjaliści uważali, że dziewczynie nic nie dolega zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Gutierrez Lazaro zmarła w końcu w drugiej połowie 1991 jednak koszmar się nie skończył. Co ciekawe, to pierwsza w historii hiszpańskiej policji sprawa, w której funkcjonariusze mieli do czynienia ze zjawiskiem paranormalnym. Mniej więcej rok po śmierci córki rodzice zadzwonili na policję z powodu złej siły nawiedzającej ich dom. Policjanci byli świadkami dziwacznych dźwięków, na ścianach pojawiły się pęknięcia, a zdjęcie Gutierrez Lazaro samoistnie stanęło w płomieniach. 

Reżyser wyjaśnił w jednym z wywiadów, że Hiszpanie dobrze znają ten dziwaczny przypadek.

W Hiszpanii to bardzo popularna historia. Jak pokazaliśmy w filmie, to jedyny przypadek, w którym policjanci zgosili, że doświadczyli na własne oczy czegoś paranormalnego. Zostało to zapisane w raporcie i przybite oryginalną policyjną pieczątką. Jeśli na to spojrzysz, naprawdę robi wrażenie. 

Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów dotyczących nierozwiązanej sprawy śmierci, możecie obejrzeć materiał z kanału YouTube Frostmare, który poświęcony jest historiom o duchach. 

„Veronica” premiera filmu

Produkcja Paco Plazy miała swoją światową premierę jeszcze w 2017 roku. W styczniu 2018 trafiła na platformę Netflix, gdzie obecnie można ją obejrzeć. Oczywiście w horrorze pokazano o wiele więcej niesamowitych zjawisk, które nie występowały w historii Estafanii Gutierrez Lazaro, ale film rządzi się własnymi prawami. „Veronica” wpisuje się w panujący od jakiegoś czasu trend opowieści o duchach i opętaniu, inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Jeśli lubicie niewyjaśnione opowieści, koniecznie sprawdźcie nasz cykl Archiwum Tajemnic

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.