"Obecność 2": James Wan zdradził jakiego demona zastąpiła Zakonnica. Był o wiele bardziej przerażający

23.10.2020 10:44
kadr z filmu Zakonnica|undefined Fot. Album Online/East News

W horrorze "Obecność 2" po raz pierwszy pojawiła się Zakonnica. Okazuje się, że oryginalnie w filmie miał wystąpić zupełnie inny demon.

W ciągu kilku ostatnich lat nie pojawił się chyba bardziej popularny horror niż seria "Obecność". Opowieść o małżeństwie demonologów nie tylko doczekała się kontynuacji, ale również kilku spin-offów. Jednym z nich był film "Zakonnica". Mało brakowało, a zamiast demona Valaka zadebiutowałby inny stwór. O wiele bardziej przerażający.

"Obecność 2" - Zakonnica zastąpiła innego demona

James Wan stworzył podwaliny pod horrorowe uniwersum, którego osią napędową są Ed i Lorraine Warrenowie - para demonologów, która istniała naprawdę i zajmowała się niewyjaśnionymi zagadkami paranormalnymi. Nie mieli tak spektakularnych doświadczeń, jak ich filmowe odpowiedniki grane przez Patricka Wilsona i Verę Farmigę, ale ich praktyki zainspirowały twórców "Obecności" i "Annabelle".

Przeczytaj także

W drugiej części horroru Warrenowie spotkali przerażającego upiora znanego jako Zakonnica, który w rzeczywistości nazywa się Valak. Geneza upiornej siostry zakonnej została ukazana w spin-offie z 2018 roku. Mało jednak brakowały, by w "Obecności 2" zadebiutował zupełnie inny zły duch, który wyglądał naprawdę groźnie. Na Instagramie Jamesa Wana w ramach zbliżającego się Halloween pojawiły się niepublikowane wcześniej fotografie z planu zdjęciowego do sequela "Obecności", które przedstawiają straszliwego demona.

"Obecność 2" to jeden z moich ulubionych filmów. Skupiłem się w nim przede wszystkim na opowiadaniu historii postaci.
Oto mój pierwszy projekt demonicznej istoty nawiedzającej Lorraine i rodzinę z filmu. Aaron Sims (projektant koncepcyjny) i ja zainspirowaliśmy się naszym projektem Draculi do filmu "Castlevania", który kiedyś bardzo kochałem. Justin Raleigh / Fractured FX stworzyli niesamowity kostium animatroniczny, który zamierzaliśmy rozszerzyć o skrzydła CGI. Niestety, podczas montażu uznałem tego pięknie zaprojektowanego/wyrzeźbionego rogatego demona za zbyt odjechanego do tego filmu. To musiało być coś bardziej ugruntowanego i osobistego - coś, co wymagałoby sprawdzenia wiary Lorraine i próbowało ją przetestować/zdegenerować. Pamiętam, jak Lorraine Warren z prawdziwego życia mówiła o swojej miłości i szacunku do swoich zaprzyjaźnionych zakonnic i w tym momencie zgasła żarówka - w ten sposób… narodziła się Demoniczna Zakonnica. Więc wróciliśmy na plan i podczas dokrętek zastąpiliśmy Rogatego Demona Zakonnicą.

Ostatnie zdjęcie nosi tytuł "Piękna i Bestia".

Jak widać, początkowo "Obecność 2" miała być o wiele bardziej efektowna, bo demon z rogami wygląda niezwykle groźnie w porównaniu do Zakonnicy. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że potwór poza skrzydłami nie miał być generowany komputerowo. Twórcy postawili na starą szkołę i stworzyli animatroniczny rekwizyt, który prawdopodobnie urealniłby potwora.

Przeczytaj także

Biorąc jednak pod uwagę fabułę filmu, Rogaty Demon rzeczywiście byłby zbyt rozbuchany, jak na tak kameralną produkcję. Zakonnica lepiej wpisywała się w klimat "Obecności 2". Niewykluczone, że niewykorzystany stwór jeszcze powróci na plan zdjęciowy w  kolejnej części serii, albo jednego z jej spin-offów.

Przeczytaj także

"Obecność 3" - kiedy premiera?

Gdyby nie pandemia koronawirusa, bylibyśmy już dawno po premierze filmu "Obecność 3: Na rozkaz diabła". Początkowo horror miał zadebiutować 11 września 2020 roku. Studio Warner Bros. podjęło jednak decyzję o przesunięciu premiery na 4 czerwca 2021 roku. W rolach głównych wystąpiili Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ruairi O'Connor, Sarah Catherine Hook i Julian Hilliard. Za reżyserię odpowiada natomiast Michael Chaves. Wan pełnił jedynie rolę producenta u boku Petera Safrana.

Przeczytaj także

 

Zobacz też: Top 6: słynne horrory, o których nie mieliście pojęcia, że oparte zostały na faktach

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.