Obejrzyj ten film dla szatana

Robert Skowronski
04.02.2016 10:53
Obejrzyj ten film dla szatana Fot. kadr z wideo; kadr z filmu + Diabeł Pejnta

Diabeł wymaga poświęcenia ze strony swoich wyznawców. Składanie ofiar to zbyt brutalna metoda, ale zawsze można obejrzeć film.

Władca piekieł co prawda nie zstąpił na Ziemię, aby zdradzić w jakich dziełach kinematografii gustuje. Przemówili za niego wyznawcy z The Satanic Temple, ci sami, którzy utworzyli posąg Baphometa w Detroit. Tym razem zorganizowali akcję filmową - w Nowym Jorku przedpremierowo wyświetlą „The Witch”. Projekcja odbędzie się 10 lutego 2016, zaś obraz wejdzie do regularnej dystrybucji 9 dni później - wcześniej można go było zobaczyć tylko na festiwalu Sundance.

Jex Blackmore, rzeczniczka The Satanic Temple, jest pełna podziwu wobec dzieła Roberta Eggersa i liczy na to, że dotrze on do wielu odbiorców:

Kiedy zobaczyłam „The Witch” byłam zaskoczona dokładnym odwzorowaniem szczegółów historycznych i folkloru, który jest częścią historii Stanów Zjednoczonych. Żyjemy w chrześcijańskim społeczeństwie, więc koncepcje dobra i zła są w nas wpisane. W „The Witch” przedstawione zostało zło w kobiecej postaci. Strach przed czarownicami i diabelskie wpływy przyszły z Europy - te historie mają setki lat. Mam nadzieję, że zachęcimy ludzi do obejrzenia tego obrazu, do przejścia transformacji i doświadczenia satanistycznego przeżycia.

Z pełną wypowiedzią Jex Blackmore oraz fragmentami „The Witch” zapoznacie się w poniższym materiale:

Po pokazie w Nowym Jorku odbędą się kolejne w Los Angeles, Austin i ostatni w Detroit. Po każdej z projekcji będą miały miejsce panele dyskusyjne. Celem spotkań przy filmie, jak uważa Blackmore, ma być nie tylko odbiór dzieła, ale też coś o wyższym znaczeniu:

To wezwanie do satanistycznego powstania przeciwko śladom tyrani religijnych przesądów, które doprowadzi do ery wyzwolenia i nieskrępowanych pytań.

Jex Blackmore uważa siebie nie tylko za satanistkę, jest też przecież kobietą, dlatego „The Witch” ma dla niej znaczenie emancypacyjne i postrzega je także w kontekście feministycznym:

Przemawiam jako satanistka, osoba, która posiada status pariasa i aktywnie podważa arbitralną władzę w obronie suwerenności osobistej. Szatan jest symbolem buntu, niezależności, mądrości i usamodzielnienia oraz służy jako potwierdzenie naturalnej egzystencji. Jako sataniści, zawsze pamiętamy o trudnej sytuacji kobiet i osób postronnych w całej historii, którzy cierpieli pod rządami teokracji, a jednocześnie starały się wzmocnić. Film ten stanowi odnosi się do okresu amerykańskiej historii, która jest zbyt często fetyszyzowana przez tych, którzy chcą po raz kolejny dzierżyć te rządy.

„The Witch” rozgrywa się w Nowej Anglii w roku 1630. William i Katherine to kochająca się rodzina z piątką dzieci. Jednak gdy ich nowo narodzony syn znika, a plony niszczeją, członkowie rodziny zwracają się przeciwko sobie. Zobaczcie zwiastun filmu:

Obejrzycie „The Witch”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.