Od kwietnia skorzystasz z Netfliksa za granicą. Unia Europejska likwiduje geoblokadę

Sergiusz Kurczuk
29.03.2018 15:40
Od kwietnia skorzystasz z Netfliksa za granicą. Unia Europejska likwiduje geoblokadę Fot. AP/East News

Podczas kolejnych wakacji użytkownicy popularnych serwisów streamingowych będą mogli w pełni cieszyć się filmami i serialami również zagranicą. 

Kojarzycie to uczucie, kiedy jedziecie na wakacje, ale na wszelki wypadek zabieracie tablet z wykupionym dostępem do serwisów Netflix, albo Showmax, ale na miejscu okazuje się, że nie możecie skorzystać z oferty platformy? Nie ważne, że abonament został wykupiony. Tak zwana geoblokada uniemożliwia korzystanie z polskiej wersji serwisu za granicą. To już przeszłość. Unia Europejska postanowiła się zając tą kwestią i już od kwietnia 2018 roku geoblokada na terenie wspólnoty zostanie zniesiona.

Netflix za granicą

Do tej pory geblokowanie powodowało, że użytkownicy przebywający na terenie innego kraju nie mogli korzystać z bazy filmów i seriali (w przypadku Showmax,  Ipla.tv, VoD.pl, Player.pl), lub nie mieli dostępu do polskiej wersji językowej zasobów platformy (w przypadku Netfliksa czy HBO). Urzędnicy Unii Europejskiej doszli do wniosku, że należy znieść to ograniczenie. Postanowiono więc zmienić przepisy o przenoszeniu treści cyfrowych online. Poprawki wejdą w życie od 1 kwietnia 2018 roku. Jeśli więc planujecie majówkę na terenie Unii Europejskiej, to spokojnie możecie wziąć ze sobą sprzęt z dostępem do ulubionej platformy streamingowej. Nowe przepisy dotyczą również serwisów z muzyką, książkami czy grami. 

Mariya Gabriel Fot. foto: Wiktor Dabkowski/East News

Jak podaje Rzeczpospolita, powołując się na słowa Mariyi Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, od najbliższej niedzieli każdy, kto będzie podróżował do państwa członkowskiego Unii Europejskiej, będzie miał nieograniczony dostęp do wszystkich filmów, seriali, transmisji sportowych, serwisów streamingujących muzykę, gier wideo czy e-booków. Nowe przepisy mają być też sposobem na walkę z piractwem internetowym. Sfrustrowani użytkownicy, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z oferty ulubionej platformy, sięgali do nielegalnych źródeł. Teraz, w każdym miejscu Unii będą mogli swobodnie korzystać z baz danych wykupionych serwisów. 

Urzędnicy przyznali, że zmienili przepisy z myślą o podróżujących mieszkańcach Unii Europejskiej. Wygląda na to, że kolejnych wakacji nie zepsuje nawet brzydka pogoda. Wystarczy mieć tylko wykupiony dostęp do ulubionej platformy streamingującej. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.