Oscarowe filmy z najlepszymi zdjęciami od początku historii

Robert Skowronski
07.02.2017 10:45
Oscarowe filmy z najlepszymi zdjęciami od początku historii Fot. AFP/EAST NEWS

Miłośnicy kina czekają na datę 26 lutego 2017 roku, kiedy to Akademia po raz 89. rozda statuetki. Który obraz zostanie okrzyknięty tym z najlepszymi zdjęciami? Nie wiadomo, wiadomo za to, jakie dzieła zdobyły ten tytuł w przeszłości.

Pięć tytułów będzie ze sobą konkurować w kategorii dotyczącej najlepszych zdjęć. Wśród nominowanych „La La Land”, „Nowy początek”, „Moonlight”, „Milczenie” oraz „Lion. Droga do domu”.  Ktokolwiek by zwyciężył dołączy do grona 88 innych obrazów, które w danym roku zostały uznane za te posiadające najlepsze zdjęcia.

Jak to było na samym początku? 11 stycznia 1927 roku wydany zostaje oficjalny bankiet w hollywoodzkim hotelu Ambassador. Gości na nim 36 osób, a wśród nich aktorzy, reżyserzy, pisarze, technicy (w tym projektant domu Mayera, Cedric Gibbons) i producenci. Śmietankę dopełniało dwóch adwokatów. Tak narodziło się The International Academy of Motion Picture, Arts and Sciences.Mayer został przewodniczącym, zaś reszta członkami założycielami. Adwokaci opracowali status organizacji, wyrzucili z nazwy słowo „International” i już można było ich tytułować jako członków nadzwyczajnych.

Pierwsza statuetka w kategorii Najlepsza niepowtarzalna i artystyczna produkcja filmowa trafiła do F.W. Murnaua za film „Wschód słońca”. Dzieło dostało też nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz za najlepsze zdjęcia. Od tego faktu rozpoczyna się poniższe wideo:

Możecie też zaznajomić się z wideo, w którym przedstawiono dziewięć dzieł nominowanych w 2017 roku w kategorii uznawanej za tą najważniejszą, czyli Najlepszy film. Tu konkurować będą „La La Land”, „Aż do piekła”, „Nowy początek”, „Ukryte działania”, „Przełęcz ocalonych”, „Moonlight”, „Fences”, „Lion. Droga do domu” oraz „Manchester by the sea”.

Kto Waszym zdaniem zdobędzie Oscara za najlepsze zdjęcia?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.