Oscary 2019. Paweł Pawlikowski komentuje wyniki: "polityczna poprawność, wszystko było przewidywalne"

Natalia Nowecka
25.02.2019 11:26
Fot. MARK RALSTON/AFP/East News|undefined Fot. . MARK RALSTON/AFP/East News

Paweł Pawlikowski w rozmowie z dziennikarzami udzielił komentarza odnośnie wyników 91. ceremonii rozdania Oscarów. Zwrócił uwagę na przewidywalność i wszędobylską poprawność polityczną.

91. ceremonia rozdania Oscarów już za nami. Poznaliśmy wyniki, dowiedzieliśmy się kto został największym wygranym, a kto największym przegranym Oscarów 2019. Nie obyło się również bez wpadek. Niestety "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego nie otrzymała żadnej, z trzech możliwych statuetek. Przypomnijmy, "Zimna Wojna" nominowana była w trzech kategoriach: Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepsza reżyseria (dla Pawła Pawlikowskiego) oraz Najlepsze zdjęcia (dla Łukasza Żala). Jak się jednak okazało, we wszystkich tych (i kilku innych) kategoriach zatriumfowała "Roma" Alfonso Cuaróna.

Oscary 2019 - Paweł Pawlikowski komentuje wyniki

W rozmowie z dziennikarzami Paweł Pawlikowski skomentował wyniki Oscarów 2019. W kwestii "Romy" odniósł się do szeroko zakrojonej promocji, na którą Netflix przeznaczył gigantyczne sumy pieniędzy:

To jest kumpel. Zrobił świetny film. Nie wiem, dlaczego nie dostał nagrody w głównej kategorii. Promocja była ustawiona przez Netfliksa tak, żeby wszystko wygrała.

Do porażki podczas rozdania Oscarów 2019, jaką poniosła "Zimna Wojna", Paweł Pawlikowski odniósł się tylko krótkim "Tak miało być".  Zapytany o ogólną atmosferę podczas 91. ceremonii rozdania Oscarów oraz jego opinię na temat wyników nawiązał do strategii, jaką posługują się członkowie Akademii już od wielu lat oraz dobrze nam wszystkim znanej poprawności politycznej:

Czułem, że w tych wszystkich nagrodach jest dużo logistyki, strategii korporacyjnej. Z drugiej strony polityczna poprawność, wszystko było przewidywalne.

Zobacz też: >> Queen i Adam Lambert zagrali na otwarciu gali rozdania Oscarów 2019 <<

Zimna Wojna - Nagrody

Choć film Pawła Pawlikowskiego odniósł porażkę podczas Oscarów, do tej pory zdobył cały szereg prestiżowych nagród, w tym pięć Europejskich Nagród Filmowych, cztery Złote Lwy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i w Gdyni oraz Złotą Palmę w Cannes dla najlepszego reżysera. Paweł Pawlikowski w rozmowie z dziennikarzami po rozdaniu Oscarów 2019 skwitował:

Chwała Bogu, to się już ciągnęło i ciągnęło. To strasznie długo trwało. Te BAFTY, te Goye... Teraz trzeba się znowu zakochać w kinie, bo po tym wszystkich można się odkochać.

Przeczytaj także
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.