Oscary 2020: "Boże ciało" z szansą na prestiżową nagrodę

13.01.2020 14:36
Boże ciało|undefined Fot. kadr z filmu Boże ciało

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła filmy nominowane do Oscarów 2020. "Boże ciało" w reżyserii Jana Komasy ma szansę na nagrodę w kategorii Najlepsza produkcja międzynarodowa.

Film "Boże ciało" od premiery był jednym z polskich faworytów do Oscarów 2020 w kategorii Najlepsza produkcja międzynarodowa. Oparta na faktach historia miała sporą konkurencję, bo tym razem Akademia Filmowa brała pod uwagę tytułu z aż 93 krajów świata. Film został na tyle doceniony, że trafił na shortlistę - spis 15 produkcji, które mają szansę na nominację do Oscarów. Jurorzy wybrali już wszystkie filmy, które za niespełna miesiąc będą walczyć o prestiżową nagrodę. "Boże ciało" będzie jednym z nich.

Oscary 2020 - "Boże ciało" z szansą na Oscara

13 stycznia 2020 roku Akademia Filmowa ogłosiła pełną listę filmów nominowanych do Oscarów. Wśród nich znalazło się "Boże ciało" Jana Komasy. To kolejny sukces polskiego kina. W roku 2019 podobny zaszczyt spotkał Pawła Pawlikowskiego i jego głośny film "Zimna wojna". Filmowiec zdobył już jedną statuetkę za "Idę" z 2013 roku.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, opowiadająca o 20-letnim chłopaku, który wyszedł z poprawczaka i postanowił podszywać się pod księdza, przez wielu widzów i krytyków jest uznawana za najlepszy polski film 2019 roku. Nie bez powodu "Boże ciało" było nagradzane na wielu festiwalach w kraju i za granicą. 

"Boże Ciało" już teraz może pochwalić się ogromnym sukcesem w polskich kinach – film widziało już ponad 1 380 000 widzów i dwa miesiące po premierze wciąż nie schodzi z afisza. Polski kandydat do Oscara plasuje się obecnie na 4. miejscu w zestawieniu największych polskich sukcesów tegorocznego box office. Osiągnięcia "Bożego Ciała" już przeniosły się na arenę międzynarodową, bowiem prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty. Działo Komasy jest także obiektem zainteresowania wielu imprez filmowych – na chwilę obecną film otrzymał zaproszenia na ponad 60 festiwali i został obsypany nagrodami na polskich i zagranicznych przeglądach. W planach jest również amerykański serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza.

Przeczytaj także

W główną rolę wcielił się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

Bartosz Bielenia z "Bożego Ciała" laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Oscary 2020 - kiedy wręczenie nagród

O tym, czy "Boże ciało" powtórzy sukces "Idy" dowiemy się już 10 lutego 2020 roku, kiedy odbędzie się 92. gala rozdania Oscarów.

Przeczytaj także

Zobacz też: "Boże ciało": Bartosz Bielenia wybrany jednym z 10 najlepszych europejskich młodych aktorów 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.