Paweł Pawlikowski został jurorem konkursu głównego na Cannes 2019

Sergiusz Kurczuk
30.04.2019 15:07
Paweł Pawlikowski|undefined Fot. Invision/Invision/East News

Festiwal Cannes 2019 zbliża się wielkimi krokami. W składzie jury konkursu głównego znalazł się Paweł Pawlikowski - ceniony polski reżyser takich filmów jak "Zimna Wojna" i "Ida".

Już za kilkanaście dni rozpocznie się 72. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Prestiżowe wydarzenie jest jednym z najważniejszych momentów w roku dla wszystkich filmowców na całym świecie. W 2018 roku uczestnicy imprezy zachwycali się filmem Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna". Twórca został doceniony przez jurorów festiwalu Złotą Palmą dla najlepszego reżysera 2018 roku. W tym roku Pawlikowski powróci do Cannes, ale w zupełnie innym charakterze. Został jednym z jurorów konkursu głównego.

Cannes 2019 - Paweł Pawlikowski jurorem konkursu głównego

Informacja pojawiła się 29 kwietnia 2019 roku, podczas ogłoszenia pełnego składu jurorów Cannes 2019. W tym roku przewodniczącym został Alejandro González Iñárritu - scenarzysta, który pracował przy takich filmach jak "Birdman", "Zjawa" czy "Biutiful". Dołączyło o niego osiem osób - cztery kobiety i czterej mężczyźni. Wśród nich znalazł się twórca "Zimnej wojny".

Jak widać, sytuacja się odwróciła i tym razem to Pawlikowski będzie miał decydujące zdanie na temat tego, komu przyznać Złotą Palmę. Oprócz polskiego reżysera w jury pojawili się aktorka Elle Fanning, aktorka i reżyserka Maimouna N'Diaye, reżyserka, scenarzystka i montażystka Kelly Reichardt, reżyserka i scenarzystka Alice Rohrwacher, reżyser i autor powieści graficznych Enki Bilal, reżyser, scenarzysta i montażysta Robin Campillo oraz reżyser, scenarzysta i producent Yorgos Lanthimos.

Cannes 2019 - kiedy rozpocznie się festiwal?

Walka o Złote Palmy rozpocznie się już 14 maja 2019 roku. Festiwal będzie trwał do 25 maja. Wydarzenie otworzy pokaz najnowszego filmu Jima Jarmusha pod tytułem "The Dead Don't Die". Które filmy dostaną prestiżowe nagrody? Przekonamy się za jakiś czas.

>>Zobacz też: Oscary 2019. Paweł Pawlikowski komentuje wyniki: "polityczna poprawność, wszystko było przewidywalne"<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.