Polański udzielił wywiadu francuskim mediom: "Robi się ze mnie potwora"

12.12.2019 14:17
Roman Polański|undefined Fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

W wywiadzie dla "Paris Match", Roman Polański odniósł się do zarzutów Valentine Monnier, która oskarżyła go o gwałt i pobicie.

Na jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych za granicą polskich reżyserów, Romanie Polańskim ciąży oskarżenie o gwałt na 13-latce. Oprócz tego, twórcy zarzuca się także inne przestępstwa seksualne, które zgłaszały przez lata kolejne kobiety. Ze względu na premierę filmu "Oficer i szpieg" o przewinieniach i miejscu Polańskiego w historii kina znów zrobiło się głośno.

Roman Polański: Robi się ze mnie potwora

Fani Polańskiego potrafią oddzielać dzieła od twórcy, jednak spora część odbiorców nie wyobraża sobie dalszego gloryfikowania osoby, która ma na sumieniu tego rodzaju czyny. Pojawiły się protesty przeciw nominacji reżysera do Europejskich Nagród Filmowych, wizycie Polańskiego w łódzkiej Filmówce sprzeciwiali się z kolei studenci. W Łodzi doszło również do zniszczenia gwiazdy Polańskiego w Alei Sław na Piotrkowskiej.

Przeczytaj także

Reżyser udzielił wywiadu francuskiemu magazynowi "Paris Match", cytowanemu przez Wprost, gdzie postanowił się obronić. Reżyser jasno powiedział, że historia Monnier jest nieprawdziwa. Polański absolutnie zaprzeczył, że dopuścił się zarzucanych mu czynów i podkreślił, że nie pamięta tego, co mówi o nim kobieta.

Jej twarz na opublikowanych zdjęciach coś mi mówi, ale nic więcej. Ona twierdzi, że przyjaciel zaprosił ją do spędzenia kilku dni razem ze mną, ale nie pamięta, kto to był! Łatwo jest rzucać na kogoś oskarżenia, gdy minęły dziesięciolecia i kiedy jest pewne, że żadna procedura sądowa nie może mnie z tego oczyścić.

Reżyser zapewnił również, że nigdy nie stosował przemocy wobec kobiet i stwierdził, że zarzuca mu się niestworzone rzeczy, aby wywołać sensację. Twórca z żalem oznajmił, że zarzuty są dla niego jak powracająca klątwa.

Przez lata robi się ze mnie potwora. Przyzwyczaiłem się do oszczerstw, moja skóra zgrubiała, stwardniała jak pancerz.

Zobacz też: Justyna Kopińska w rozmowie o Romanie Polańskim: "Polska to raj dla gwałcicieli i pedofilów" 

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.