Polański został oskarżony o molestowanie seksualne przez kolejną kobietę

Sergiusz Kurczuk
23.10.2017 11:04
Polański został oskarżony o molestowanie seksualne przez kolejną kobietę Fot. Keystone/EastNews

Roman Polański został oskarżony przez kolejną kobietę o molestowanie. Marianne Barnard twierdzi, że do zdarzenia doszło w 1975 roku, kiedy miała 10 lat. Zdecydowała się przełamać milczenie za sprawą skandalu, w który zamieszany jest Harvey Weinstein.

Wyjście na światło dzienne afery Harveya Weinsteina spowodowało, że wiele kobiet związanych z Hollywood odważyło się zdradzić mroczne kulisy pracy w branży filmowej. Rose McGowan, ofiara molestowania słynnego producenta zachęciła kobiety, które doświadczyły przemocy seksualnej do dzielenia się swoimi historiami. W internecie powstała akcja #meToo i #jaTez, która w szybkim czasie wyszła poza sfery filmowej i nabrała charakteru ogólnoświatowego, tym samym ukazując ogrom problemu z seksizmem skierowanym wobec kobiet.

To jednak nie pierwszy tego typu skandal w Hollywood. Innym znanym twórcą, który ma na swoim koncie karygodny czyn, jest Roman Polański, który w 1978 roku został oskarżony o gwałt na 13-letniej Samanthcie Gailey. Po przyznaniu się do winy reżyser uciekł z USA i chociaż od zdarzenia minęło już wiele lat (sama ofiara apelowała do sądu o umorzenie sprawy), Polański nadal jest persona non grata w Stanach Zjednoczonych.

Okazuje się jednak, że filmowiec 3 lata wcześniej miał napastować inną, o wiele młodszą dziewczynkę. Amerykańska artystka Marianne Barnard twierdzi, że była molestowana seksualnie przez Polańskiego na plaży w Malibu. Po latach postanowiła przełamać swój strach i na łamach magazynu The Sun opowiedziała o haniebnym czynie reżysera.

Miałam na sobie bikini i myślałam, że to była zwykła sesja zdjęciowa. Pozowałam jako modelka w wieku dziecięcym, więc nie było to dla mnie niczym niezwykłym. Najpierw robił mi zdjęcia w bikini, potem w futrze, a następnie kazał mi zdjąć górę stroju. Nie czułam się z tym niekomfortowo, bo miałam tylko 10 lat i często biegałam bez bluzki. 

Barnard wspomina, że następnie dostała polecenie o zdjęciu dolnej części stroju. Nie wiedziała, gdzie jest jej matka, która nagle zniknęła. Artystka uważa, że spotkanie zostało zaaranżowane przez matkę. Przez lata bała się o tym mówić, ale w końcu się przełamała. W sieci pojawiła się petycja autorstwa artystki, która domaga się, by Polański został usunięty z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, podobnie zresztą jak Weinstein. Do tej pory pod apelem podpisało się prawie 16 tysięcy osób. Link do petycji znajdziecie TU.

Chciałbym mieć więcej odwagi, żeby o tym powiedzieć. Wyznać to przyjaciółce, jej rodzicowi, albo nawet nauczycielowi. Może, gdybym się odważyła wcześniej, inne dziewczyny nie byłyby molestowane przez Polańskiego (skazanego za gwałt na nieletniej). To straszne brzemię, które muszę nosić. 

Na Twitterze Barnard  pojawiło się podobne wyznanie.

Jak na te oskarżenia zareaguje sam filmowiec i czy wpłyną one negatywnie na odbiór jego najnowszego filmu?

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.