Polski reżyser ostro o awanturze wokół Marvela. W końcu głos rozsądku?

23.10.2019 13:00
Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ EastNews|undefined Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ EastNews

Wybitny polski reżyser dołączył do dyskusji o tym, czy filmy Marvela są kinem. Co sądzi o krytycznych słowach Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli?

Krzysztof Zanussi to uznany polski reżyser i scenarzysta. W wywiadzie udzielonym portalowi WP Film odniósł się do dyskusji, która wywiązała się wokół filmów Marvela. Po której stronie barykady stanął?

Polski reżyser ostro o awanturze wokół Marvela

Wszystko zaczęło się od słów Martina Scorsese, który stwierdził, że filmy wchodzące w skład Kinowego Uniwersum Marvela nie są kinem. Przyklasnął mu inny legendarny reżyser - Francis Ford Coppola. Osoby związane z wytwórnią Marvel Studios podjęły dyskusję, stając w obronie swoich produkcji. Teraz głos w sprawie zabrał polski filmowiec - Krzysztof Zanussi. W rozmowie z WP Film reżyser stwierdził, że choć sam woli kino ambitne i autorskie, Marvelowi nie można odmówić racji bytu. Istnieje bowiem rozgraniczenie na kino artystyczne i to stricte rozrywkowe.

Świadomie nie chodzę na takie filmy, co nie znaczy, że komukolwiek bym tego zabraniał. To jest inny świat: świat komiksu i czystej popkultury. [...] Ja Marvelowi nie odmawiam prawa bytu, ale to jest bardzo bliskie kultury masowej i nie mam z nim kontaktu.

[...] Ludzie szukają archetypów, wzorców superbohatera i może je tam znajdują. Ale to jest wszystko wtórne – powtarza starożytną mitologię, która już została wielokrotnie lepiej w kulturze przetworzona. To jest przetworzenie mitologii w wersji ulicznej.

Ja nie jestem tak radykalny, ale w Marvelu opowieść rzeczywiście jest przedstawiona w wersji bardzo prymitywnej. To też ma swoją rację bytu, ale to jest już inna działalność niż kino autorskie. [...]

Przeczytaj także

Trzeba przyznać, że Krzysztof Zanussi pełni tutaj rolę głosu rozsądku - człowieka, który nie podchodzi do kina pretensjonalnie i szanuje potrzeby odbiorców. Podobną postawę przedstawiło wielu aktorów, odpierających ataki Martina Scrosese. 

Zobacz też: James Gunn zareagował na słowa Francisa Forda Coppoli na temat filmów Marvela

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.