Powstał polski odpowiednik Rotten Tomatoes

Robert Skowronski
31.07.2016 12:29
Powstał polski odpowiednik Rotten Tomatoes Fot. zrzut z ekranu + Dzik Pejnta

Zastanawiasz się na jaki film się wybrać? Nie do końca wierzysz w opinię znajomych o danym tytule i chciałbyś poznać zdanie znawców kina? Mediakrytyk spełni Twoje oczekiwania.

Z pewnością każdy z kinomanów kojarzy zagraniczny serwis Rotten Tomatoes, w którym zbierane są opinie krytyków na temat danego dzieła. Możemy tam przeczytać czy zdaniem recenzenta wskazany tytuł zasługuje na uwagę widza czy też nie. Na podstawie ocen wyciągana jest średnia dla konkretnego obrazu bazująca na z reguły kilkunastu/kilkudziesięciu opublikowanych w mediach recenzjach.

Doczekaliśmy się teraz polskiego odpowiednika serwisu. Znajdziecie go pod adresem Mediakrytyk.pl. Idea strony nie różni się niczym od tej, która przyświeca Rotten Tomatoes, gdyż jest to agregator recenzji filmowych, które pobierane są z sieci i akurat w tym przypadku pochodzą wyłącznie od polskich krytyków. Wszystko jest publikowane zbiorczo na stronie filmu, a na podstawie ocen recenzji obliczana jest średnia pozwalająca łatwo zapoznać się z jakością obrazu.

Tomasz Rychlik z Mediakrytyk.pl opowiedział serwisowi Antyradio.pl jak narodził się pomysł na stworzenie serwisu:

Motywacją do zrobienia strony były dwie rzeczy. Pierwsza to zainteresowanie filmem, a druga to brak agregatora profesjonalnych recenzji polskich krytyków. Istnieją serwisy pobierające oceny od użytkowników i wyliczające średnią, ale nie ma odpowiednika dla bardziej rzetelnych i profesjonalnych recenzji, których jest sporo w Polsce i moim zdaniem zasługują na większą uwagę. Średnia ocena krytyków na Mediakrytyku ma być alternatywnym wyznacznikiem jakości filmu, który warto sprawdzić przed wybraniem się do kina.

Mediakrytyk prowadzi też swój fanpgae na Facebooku, gdzie wraz z premierą danego filmu dostajemy link do tytułu z porcją opinii o nim:

Już powstały plany rozwoju serwisu, o których opowiedział nam Tomasz Rychlik:

Z założenia strona ma agregować nie tylko recenzje filmów. Jeżeli pomysł się spodoba i rozwinie, w co mocno wierzę, to zostanie rozszerzony o recenzje seriali, gier komputerowych i muzyki. Jest sporo pomysłów na dalsze rozbudowanie projektu. W krótszym terminie powstanie wersja dla urządzeń mobilnych, w dalszym terminie jest plan wprowadzenia personalizacji serwisu, polegający na śledzeniu wybranych przez użytkownika źródeł lub krytyków.

Przeglądając kolejne tytuły można w końcu dostać oczopląsu. Twórcy pomyśleli jednak o tym, jak jasno przedstawić jaką opinią cieszy się dany film. To dlatego, że dla ułatwienia rozróżnienia jakości filmu średnie oceny zostały podzielone na dwie grupy oznaczone innym kolorem: Kolor fioletowy (średnia ocena < 6.0) oznacza ocenę negatywną. Kolor zielony (średnia ocena >= 6.0) oznacza ocenę pozytywną. Dodatkowo, filmy wybitne (średnia ocena >= 8.0) posiadają złotą ramkę.

W serwisie znalazło się też miejsce dla recenzji opublikowanych w serwisie Antyradio.pl. Zatem jeżeli przegapicie któryś z naszych tekstów krytycznych, to link do niego możecie też odnaleźć na Mediakrytyk.pl.

Będziecie korzystać z Mediakrytyk.pl?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.