"Przeminęło z wiatrem" zawiera teraz ostrzeżenie przed rasizmem na ekranie

25.06.2020 10:32
"Przeminęło z wiatrem" zawiera teraz ostrzeżenie przed rasizmem na ekranie Fot. COLLECTION CHRISTOPHEL/EAST NEWS

Niedawno na platformie HBO Max pojawił się film "Przeminęło z wiatrem". Absolutny klasyk kina był jednak szkalowany za przekształcanie historii i przestarzałe poglądy prezentowane przez bohaterów.

Film został usunięty z platformy HBO Max 9 czerwca, natomiast powrócił 24 czerwca. W ciągu tych kilkunastu dni zmieniło się tyle, że teraz przed wyświetleniem wyświetlana jest wiadomość na temat tego, jak film odnosi się do tematu rasizmu oraz w jaki sposób traktuje czarnoskóre postaci.

Przeminęło z wiatrem powróciło na HBO Max

Oprócz tego, HBO postanowiło udostępnić też nowe wideo powiązane z "Przeminęło z wiatrem", które zarysowują większy kontekst dla legendarnego filmu. Jednym z nich jest panel "Complicated Legacy of Gone With the Wind", podczas którego goście opowiadają o tym, że w trakcie kilkudziesięciu lat film stał się niejako "bronią dla białych suprematystów".

Przeczytaj także

Innym wideo na HBO Max jest "Hattie McDaniel: What a Character!". Film opowiada o historii tytułowej aktorki, która stała się pierwszą czarnoskórą osobą wygrywającą Oscara za rolę drugoplanową (niestety została posadzona z tyłu i odizolowana od osób białych podczas ceremonii). Kilkuminutowa produkcja opowiada o jej życiu i dokonaniach.

Groteskowo przedstawiający niewolników całkiem zadowolonych ze swojego miejsca w społeczeństwie i niezwykle oddanych wobec swoich białych właścicieli, film "Przeminęło z wiatrem" stał się obiektem krytyki, gdy Ameryką wstrząsnęła śmierć George'a Floyda. Incydent z udziałem policji spowodował, że USA zaczęło walczyć z systemowym rasizmem i policyjną brutalnością, przy okazji wytykając rasizm w popkulturze i codziennym życiu (jak chociażby pomniki ku czci handlarzy niewolnikami). 

HBO Max podsumowało film słowami: "Jeśli chcemy stworzyć bardziej sprawiedliwą, inkluzywną i równą przyszłość, to najpierw musimy poznać i zrozumieć naszą historię".

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.