QUIZ: Rozpoznaj kultowy film akcji z lat 80.

Kamil Dachnij
23.06.2017 12:46
QUIZ: Rozpoznaj kultowy film akcji z lat 80. Fot. kadr z filmu

W latach 80. powstało mnóstwo niedoścignionych filmów gatunkowych. Szczególnie dobrze wypadało kino akcji, pełne ikonicznych postaci jak Rambo, John Matrix czy Robcop. Rozpoznaj filmy po kadrze.  

Zasada jest prosta – jeśli w którymś momencie zdarzy się wam obejrzeć film, gdzie niezniszczalny policjant leży na dachu pędzącego samochodu, to duże prawdopodobieństwo, że produkcja powstała w latach 80. To były niezwykłe czasy dla kina akcji, gdzie wytwórnie Cannon Films były mekką dla aktorów pokroju Chucka Norrisa i Charlesa Bronsona. Producenci filmów akcji klasy B co rusz próbowali wylansować gwiazdę pokroju Arnolda Schwarzeneggera, który w latach 80. osiągnął apogeum swojej kariery za sprawą takich klasyków jak „Terminator” Jamesa Camerona czy „Predator” Johna McTiernana. Jego największym rywalem na macho ikonę dekady był Sylvester Stallone, odnoszący ogromne sukcesy za sprawą serii „Rambo” oraz „Rocky”.

Nie jesteśmy w stanie zliczyć ilości klasyków kina akcji z tamtego okresu. Co więcej, były one dość różnorodne, bo prócz historii policyjnych, mieliśmy całą masę ekscytujących filmów przygodowych, wojennych czy karate. Na każde oficjalne arcydzieło w rodzaju „Mad Max 2 – Wojownik szos” z 1981 roku lub „Obcy – decydujące starcie” z 1986 roku, przypadała masa bezczelnych kopii, które i tak oglądało się z niekłamaną frajdą. Tylko dlatego, że powstały wtedy. Kino akcji z lat 80. charakteryzowała jedna rzecz: wszystko było podniesione do maksimum. Strzelaniny, wybuchy, pościgi czy walki wręcz były brutalniejsze i intensywniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie liczono się z polityczną poprawnością – był to świat prawdziwych twardzieli, którzy załatwiają sprawy po swojemu nie bacząc na konsekwencje. Zatem, jak dobrze pamiętacie dekadę, która wydała takie arcydzieła jak „Robocop”, „Poszukiwacze zaginionej arki” i „Szklana pułapka”?  

Rozwiąż quiz

Z jakiego filmu to kadr?

1 Fot. Foto: Kadr z video

Z jakiego filmu to kadr?

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.