Rafał Zawierucha i Sebastian Fabijański w filmie o fotografie z Auschwitz. Powstaje fabularna wersja dokumentu “Portrecista”

27.06.2019 10:35
Rafał Zawierucha, Sebastian Fabijański, Irek Dobrowolski|undefined Fot. materiały prasowe

Już niedługo rozpoczną się zdjęcia do fabularnej wersji głośnego dokumentu “Portrecista”, opowiadającego o Wilhelmie Brassie - fotografie z Auschwitz. Zaprezentowano pierwsze nazwiska aktorów, którzy wystąpią w międzynarodowej produkcji.

W 2005 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego Ireneusza Dobrowolskiego zatytułowanego "Portrecista". Produkcja opowiada o historii Wilhelma Brassa - fotografa, który pracował w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Film cieszył się dużym uznaniem, ponieważ ukazywał niesamowitą opowieść człowieka, będącego świadkiem powstania i upadku obozu w Oświęcimiu. Na polecenie SS-Manów dokumentował wszelkie szczegóły - pracę więźniów, prywatne spotkania hitlerowców z ich rodzinami, doświadczenia medyczne, a przede wszystkim robił policyjne portrety więźniów do kartotek. Fotografie Brassa pojawiają się w wielu książkach i filmach opowiadających o Auschwitz. Niebawem zobaczymy fabularną wersję "Portrecisty".

"Portrecista" - Zawierucha i Fabijański w fabularnej wersji filmu

W piątek 14 czerwca 2019 roku odbyła się konferencja „Polacy i Żydzi razem w Auschwitz". Podczas spotkania zaprezentowano tematykę nowego filmu fabularnego pod tytułem “Portrecista”. Za produkcję odpowiedzą Irek Dobrowolski, który wyreżyserował dokument o Brassie z 2005 roku oraz Anna Dobrowolska - producentka filmu oraz autorka książki „Fotograf z Auschwitz".

Dobrowolska zdradziła kulisy pracy nad międzynarodową produkcją, a także wyjawiła nazwiska aktorów, którzy zostali zaangażowani do udziału w “Portreciście”. W obsadzie pojawi się między innymi Sebastian Fabijański, znany z ról w “Legionach” Dariusza Gajewskiego, “Mowie ptaków” Żuławskich, “Kamerdynerze” Filipa Bajona, a także filmach Patryka Vegi. Drugim nazwiskiem jest Rafał Zawierucha, który zagrał postać Romana Polańskiego w filmie Quentina Tarantino “Once Upon a Time in Hollywood”, występujący również w takich produkcjach jak “Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, “Bogowie” Łukasza Palkowskiego czy “Miasto 44” Jana Komasy. W "Portreciście" zobaczymy również Etel Szyc - aktorkę znaną z licznych charakterystycznych ról w hollywoodzkich produkcjach takich jak “Wichry wojny” Dana Curtisa czy “Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Sponsorami i partnerami produkcji są między innymi Bank Gospodarstwa Krajowego, TVP1, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Adama Mickiewicza, TSKŻ - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie, GRAM-X Promotions i New Wave Film.

Przeczytaj także

"Portrecista" - kiedy premiera?

Na razie nie wiadomo, kiedy produkcja trafi do kin i kto wcieli się w tytułowego bohatera. "Portrecista" jest na razie w fazie preprodukcji. Ostatnim filmem Dobrowolskich był dokument "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego" z 2018 roku. Film produkowany przez Leonardo DiCaprio opowiada o zapomnianym polskim artyście, który przyjaźnił się z ojcem hollywoodzkiego aktora. Produkcję można obejrzeć na platformie streamingowej Netflix.

Zobacz też: Zobacz zwiastun filmu Netfliksa o polskim artyście, który był przyszywanym dziadkiem Leonardo DiCaprio

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.