Reżyser "Autsajdera" o powstawaniu swojej produkcji: "Założenie było takie, że robimy gęsty, punkowy film"

Sergiusz Kurczuk
06.12.2018 13:18
kadr z filmu Autsajder|undefined Fot. kadr z filmu Autsajder

Adam Sikora skomentował pracę nad filmem "Autsajder". Produkcja dziejąca się w stanie wojennym opowiada o młodym chłopaku, który przez przypadek trafia do więzienia. 

"Autsajder" opowiada o studencie malarstwa, którego życie zmienia się nieodwracalnie, kiedy przez przypadek zostaje zatrzymany przez milicję. Okazuje się, że chłopak zostaje niesłusznie skazany za szkodliwe działanie na rzecz Polskiej Republiki Ludowej i trafia do więzienia. Po brutalnym pobycie na komisariacie wrażliwy artysta będzie musiał poradzić sobie w jeszcze bardziej nieprzychylnym środowisku więźniów. Reżyser filmu skomentował pracę nad "Autsajderem".

Adam Sikora o filmie "Autsajder"

Akcja filmu dzieje się podczas stanu wojennego. Reżyserem i scenarzystą "Autsajdera" jest Adam Sikora, znany jest z takich produkcji „Ach śpij kochanie”, „Młyn i krzyż”, „Essential killing” (jako operator) oraz „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” czy „Miłość w Mieście Ogrodów” (jako reżyser). Twórca opowiedział, dlaczego podjął się takiego tematu. W końcu młode pokolenie widzów nie pamięta już grozy stanu wojennego.

Akurat ten temat zakopałem bardzo głęboko w swojej podświadomości. Nie było to coś, czego szukałem. Naprawdę nie chciałem do tego wracać, chociażby ze względu na zbyt traumatyczne przeżycia. Już nawet czułem, że udało mi się je w pełni wyprzeć, że dałem radę to w sobie wykasować. Tymczasem ta rzeczywistości Polski, która jest teraz, dotyka mnie dość boleśnie i intensywnie. Też jako wykładowca, mający kontakt z młodym pokoleniem zauważyłem, że dla nich okres stanu wojennego jest czymś dzisiaj mitologicznym, kompletnie nierozpoznanym. Stąd taka myśl, że chyba warto przypomnieć, jaką cenę musieli ponieść ludzie chcący odzyskać wolność. O tym zresztą bardzo ładnie powiedział Władysław Frasyniuk po projekcji we Wrocławiu, że „wolność to jest zdobycz, którą bardzo łatwo stracić”. Taka była idea, która mi przyświecała, kiedy decydowałem się na ten film.

Faktycznie zagadką jest, co to młode pokolenie teraz naprawdę interesuje. Założenie było jednak takie, i to mówiłem wszystkim, że robimy gęsty, punkowy film! Bardzo intensywny, jeśli chodzi o emocje. I po kilku pokazach mogę powiedzieć, że to zadziałało. Ta emocjonalna intensywność zdaje egzamin. Duża też w tym zasługa Łukasza Sikory, który gra rolę Franka. On ma w sobie tę niesamowitą sposobność przyciągania uwagi. Ma ten swoisty magnetyzm. W zasadzie film zrobili młodzi ludzie, dwudziestoparoletni, co się finalnie przekłada na jego charakter. Ich energia odegrała tutaj ogromną rolę.

"Autsajdera" wyprodukowała Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. W filmie wystąpili Łukasz Sikora, Katarzyna Gałązka, Mariusz Jakus, Marek Kalita, Cezary Łukaszewicz, Tomasz Sapryk, Bartosz Żukowski, Mariusz Bonaszewski i Dorota Pomykała. 

"Autsajder" - kiedy premiera filmu?

"Autsajder” został nominowany do Złotego Lwa podczas 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zaprezentowano go również na specjalnej projekcji w ramach Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbył się 2 października 2018 roku. Podczas gali wydarzenia reżyser został nagrodzony wyróżnieniem „Drzwi do Wolności”. Na razie nie podano, kiedy film trafi do dystrybucji kinowej. Festiwalowa premiera „Autsajdera” odbyła się 1 sierpnia 2018 roku. Premiera filmu została zapowiedziana na 13 grudnia 2018 roku - w rocznicę wybuchu stanu wojennego. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.