Reżyser „Blade Runner 2049”: Szanse na powodzenie filmu są bardzo ograniczone

Kamil Dachnij
23.06.2017 10:05
Reżyser „Blade Runner 2049”: Szanse na powodzenie filmu są bardzo ograniczone Fot. kadr z filmu

Denis Villeneuve jest świadomy ogromnych oczekiwań, jakie ma publiczność w stronę jego nadchodzącego filmu. 

Pomysł na nakręcenie kontynuacji do jednego z najbardziej kultowych filmów lat 80. od początku musiał się spotkać z wieloma zastrzeżeniami. Wizja sir Ridleya Scotta z 1982 roku, gdzie główną rolę zagrał Harrison Ford, sama w sobie nie wymagała żadnego dopowiedzenia. Jednak w obecnym szale Hollywood na punkcie prequelów, rebootów i sequeli, nie jest ogromnym zaskoczeniem, że ktoś postanowił to zrobić. O presji, jaka ciąży na jego projekcie wypowiadał się ostatnio reżyser Denis Villeneuve:

Wiemy z Ryanem Goslingiem, że szanse na powodzenie tego filmu są bardzo ograniczone. Zdecydowałem się go wyreżyserować, bo uznałem scenariusz za bardzo mocny. Jednak nieważne co robisz, jak dobry w tym jesteś – zawsze znajdą się osoby, które będą porównywać film z mistrzowskim oryginałem. Zatem, jeżeli pogodzisz się z tą myślą, poczujesz się naprawdę wolny.

Dość niepokojące wydają się te stwierdzenia. Wiadomym było, że szanse na dorównanie pierwszemu filmowi będą bardzo małe, ale Villeneuve należy do jednych z najlepszych reżyserów obecnie pracujących w fabryce snów. Tym bardziej, że gatunek science fiction nie jest mu obcy, czego dowodem jest jego ostatni film, „Nowy początek” z 2016 roku. Tamten obraz zebrał bardzo dobre recenzje, więc jeśli ktoś miał przejąć kontrolę nad sequelem, to właśnie on. Zwiastun „Blade Runner 2049” na pewno robi wrażenie pod względem wizualnym, co od początku było głównym wyznacznikiem dla produkcji. Niektórzy zwrócili na ogromne podobieństwie do oryginału. Chyba aż tak źle nie będzie, jeżeli spojrzymy też na opublikowane ostatnio wideo z kulis:

W filmie główne role grają Ryan Gosling, Harrison Ford, Jared Leto, Dave Bautista, Robin Wright, Ana de Armas oraz Edward James Olmos. Scenarzystami obrazu są Hampton Fancher („Blade Runner”) oraz Michael Greek („Logan: Wolverine”). Producentem wykonawczym jest Ridley Scott, który wyraził niedawno chęć stworzenia z „Blade Runnera” franczyzy na miarę „Obcego”. Patrząc na niepowodzenie „Obcego: Przymierza”, może to nie być dobry pomysł. Premiera „Blade Runnera 2049” odbędzie się 6 października 2017 roku.

 

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.