Dlaczego Godzilla nagle stała się bohaterem? Twórcy wyjaśnili zagadkę

03.06.2020 12:00
Dlaczego Godzilla nagle stała się bohaterem? Twórcy wyjaśnili zagadkę Fot. 2018 WARNER BROS. / LEGENDARY PI/Collection Christophel/East News

Mało postaci przeszło tyle zmian i metamorfoz, co Godzilla. Wielki jaszczur zadebiutował w latach 50. jako manifestacja japońskiego strachu przed zagrożeniem atomowym. Co sprawiło, że z dosłownego reprezentanta strachu całego społeczeństwa, kaiju stał się bohaterem?

W niedawno odkrytym wywiadzie z reżyserem efektów specjalnych Teruyoshim Nakano, twórca wyjaśnił, dlaczego potwór nagle z przerażającego monstrum stał się obrońcą Ziemi i ludzkości, który chronił świat przed innymi ogromnymi stworami. Według niego, była to oznaka zmieniających się nastrojów społecznych w Japonii.

Dlaczego Godzilla stała się bohaterem?

Jego zdaniem ta decyzja była dobra z powodu żywotności tej postaci. Według niego, gdyby nie wprowadzono zmian, Godzilla szybko stałaby się reliktem przeszłości. Wywiadzie odkrytym przez użytkownika Twittera czytamy:

Wierzę, że gdyby Godzilla jako postać nigdy się nie zmieniła, to seria nie mogłaby być kontynuowana. Gdyby stwór wciąż był tylko zły, prawdopodobnie tylko hardcore'owi fani Godzilli oglądaliby te filmy, a nie ogólna widownia.

Przeczytaj także

I chociaż Nakano wierzy, że ta decyzja była dobra i słuszna ze względu na sukces marki, to on osobiście wolał bardziej krwiożerczą i przerażającą wersję ikonicznego kaiju:

Sądzę, że decyzja o zmianie charakteru Godzilli była poprawna... to była reakcja na zmiany czasów i zmiany w widowni. Chociaż dla mnie przerażająca Godzilla jest fajniejsza, niż dobra Godzilla.

Obecnie właśnie wersja "heroicznej" Godzilli jest forsowana we współczesnej popkulturze. Przykładem może być ta w wersji z filmów "Godzilla" i "Godzilla: King of Monsters", gdzie widzieliśmy kaiju chroniące świat przed przeróżnymi stworami.

Ciekawe, jak zostanie to rozwiązane w nadchodzącym filmie "Godzilla vs. Kong", który ma zadebiutować w listopadzie 2020 roku (chociaż to może ulec zmianie przez pandemię koronawirusa).

Przeczytaj także

 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.