Rok 2020 będzie należał do kobiet. Za największe produkcje odpowiedzą reżyserki

03.01.2020 14:16
Wonder Woman 1984|undefined Fot. materiały promocyjne

Rok 2020 będzie dla Hollywood przełomowy dla twórczyń, ponieważ za pięć blockbusterów z góry skazanych na sukces odpowiedzą kobiety.

Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach. Już za kilka miesięcy w Hollywood rozpocznie się era kobiet. W 2020 roku nastąpi prawdziwy przełom, ponieważ po raz pierwszy w historii filmy, które najprawdopodobniej zarobią najwięcej pieniędzy, zostały powołane do życia przez reżyserki. To jednak nie koniec genderowych przemian. Każdy z tych tytułów ma bowiem jedną lub więcej główną rolę kobiecą.

Filmy 2020 - kobiety podbiją Hollywood

Do tej pory reżyserki raczej kojarzyły się z niszowymi filmami kina autorskiego niż potężnym przemysłem branży filmowej. Na szczęście ten stan rzeczy od kilku lat się zmienia, czego dowodem jest rozpiska blockbusterów na rok 2020. W kinach zadebiutują po dwa filmy Marvel Studios i Warner Bros. oraz jedna produkcja Disneya. Mowa o "Black Widow", "Birds of Prey", "Wonder Woman 1984", "Eternals" i "Mulan". Każda z tych produkcji została stworzona przez reżyserkę, a w przeważającej większości na pierwszy plan wysunięto postaci kobiece.

Przeczytaj także

Oznacza to, że czasy silnie zmaskulinizowanego kina powoli zaczynają odchodzić do lamusa, co jest zjawiskiem pozytywnym. W końcu miliony widzów na całym świecie będą mogły spojrzeć na kino popularne kobiecym okiem, co szczególnie w przypadku blockbusterów zdarzało się niezwykle rzadko. W przypadku filmów superbohaterskich jest to szczególnie ciesząca zmiana, ponieważ zarówno grana przez Scarlett Johansson Black Widow, jak i wykreowana przez Margot Robbie szalona Harley Quinn zostały wprowadzone do świata kina jako obiekty seksualne. Kobieca perspektywa nada tym bohaterkom zupełnie inny charakter i wreszcie skończy z krzywdzącymi stereotypami i seksistowskim podejściem do żeńskich postaci. Za solowa historię członkini Avengers odpowie Cate Shortland. Film o antybohaterkach DC wyreżyserowała Cathy Yan.

Przeczytaj także

Powróci też jedna z bohaterek, która przetarła szlaki nowemu ujęciu kobiety w kinie superbohaterskim - Wonder Woman. A wraz z Dianą ponownie zobaczymy Gal Gadot oraz kunszt reżyserski Patty Jenkins, która odpowie za sequel.

Przeczytaj także

Nie można zapominać też o jednej z najodważniejszych produkcji Marvela w nadchodzących miesiącach - "Eternals". W tym filmie stworzonym przez Chloé Zhao postanowiono się skupić nie tylko na postaciach kobiecych, ale również na reprezentacjach rozmaitych mniejszości - ludzi o różnych kolorach skóry oraz osób z niepełnosprawnościami. W filmie nie zabraknie jednak kobiet, których w obsadzie filmu jest bardzo dużo.

Przeczytaj także

"Mulan" już w wersji animowanej stała się ikoną środowisk feministycznych, ale również LGBTQ. W formie aktorskiej ma szansę urealnić adaptację starej azjatyckiej baśni i wzbogacić ją o współczesny kontekst. Główna bohaterka tej produkcji po raz kolejny ma szansę stać się wzorem do naśladowania przez damską część publiczności, stojącym w opozycji do klasycznych Księżniczek Disneya. Reżyserką produkcji jest Niki Caro.

Przeczytaj także

Miejmy nadzieję, że tak duża ilość blockbusterów reżyserowanych przez kobiety, opowiadających historie kobiet i zagranych przez kobiety sprawi, że przyszłe rozdania najbardziej prestiżowych nagród filmowych również zostanie w końcu bardziej sfeminizowane. Do tej pory oscarowe reżyserki można było policzyć na palcach jednej ręki. Czy nadchodzące produkcje otworzą drogę innym twórczyniom? Przekonamy się za kolejne dwanaście miesięcy.

Przeczytaj także

Zobacz też: Seksistowska wersja "Avengers: Endgame". Ktoś wyciął superbohaterki z ostatniego filmu Marvela

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.