Roman Polański i Bill Cosby wykluczeni z Amerykańskiej Akademii Filmowej

Natalia Hluzow
03.05.2018 21:00
Bill Cosby Roman Polański|undefined Fot. AP/EAST NEWS

Zarząd Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zdecydował o usunięciu ze swoich szeregów Romana Polańskiego i Billa Cosby'ego z powodów etycznych.

Aktor i reżyser zostali wydaleni z Amerykańskiej Akademii Filmowej, zajmującej się m.in. corocznym przyznawaniem Oscarów. Instytucja podjęła decyzję podczas głosowania, które odbyło się 1 maja 2018 roku. Swoje stanowisko ogłosiła 3 maja 2018 jako przyczynę podając dbałość o etyczne standardy organizacji.

Oświadczenie Akademii Filmowej w sprawie Polańskiego i Cosby'ego

Głosowanie było efektem nowych procedur wprowadzonych po skandalu wokół Harvey'a Weinsteina, który został usunięty z Akademii w październiku 2017 roku. 

Jako pierwsza informację o zdarzeniu podała amerykańska stacja ABC News. W oświadczeniu Akademii czytamy:

Członkowie Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zagłosowali za wydaleniem Billa Cosby'ego i Romana Polańskiego.
„Zarząd niezmiennie dba o przestrzeganie standardów etycznych, które wymagają od członków hołdowania wartościom Akademii w zakresie poszanowania ludzkiej godności.”

Bill Cosby w kwietniu 2018 został uznany winnym odurzenia i wykorzystania seksualnego Andrei Constand w 2004 roku. 

Roman Polański w 1978 roku został skazany za gwałt na nieletniej Samancie Geimer. Jak donoszą zagraniczne media, mimo wydalenia z Akademii, Polański ma prawo zachować Oscara, którego zdobył w 2003 roku za reżyserię filmu „Pianista”. 

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.