Rosyjski Kapitan Ameryka, zła żeńska wersja Iron Mana i kosmiczny Avenger. Kim są bohaterowie nadchodzących filmów Marvela?

22.07.2019 17:22
Faza 4 Marvel Studios|undefined Fot. materiały promocyjne/Marvel Studios

Na San Diego Comic Con 2019 Marvel Studios zaprezentowało plany na najbliższe lata. Faza Czwarta będzie pełna wielu nowych postaci. Kim są bohaterowie filmów "Black Widow", "Eternals" i "Shang Chi"? . 

Jeszcze dekadę temu przedstawiciele Marvel Studios powołując do życia 1. część "Iron Mana" zastanawiali się, czy ich produkcja zdoła zwrócić zainwestowane pieniądze. Teraz produkcje na podstawie komiksów Marvelaniedoścignionym wzorem dla innych studiów filmowych i zarabiają miliardy dolarów, bijąc kolejne rekordy w historii kinematografii. Ten sukces pozwolił filmowcom brać na warsztat mniej popularne postacie z kart komiksów i eksplorować bogaty świat Marvela. Tak właśnie zapowiada się Faza Czwarta MCU. W ciągu najbliższych lat zadebiutują zupełnie nowi herosi i złoczyńcy, których pojawienie się na dużym ekranie jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia. Kim są te postacie? 

Podczas San Diego Comic Con 2019 zaprezentowano plany dotyczące premier wielu filmów Marvel Studios. Wśród nich jest solowa produkcja o Black Widow, "Eternals" oraz "Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings". Podczas panelu potwierdzono, w kogo wcielą się nowe twarze w MCU.

Przeczytaj także

"Black Widow": kim jest Red Guardian (David Harbour)?

David Harbour znany dotychczas ze "Stranger Things" i "Hellboya", dołaczył do obsady filmu o członkini Avengers w kwietniu 2019 roku. Fani długo spekulowali, kogo może zagrać aktor. Pod uwagę brano między innymi Thinga z Fantastic Four oraz rosyjskiego herosa znanego jako Ursa Major. Kevin Feige potwierdził, że Harbour wcieli się w Red Guardiana. 

43 Fot. foto: Avengers vol. 1 #43

Chociaż w uniwersum Marvela było kilka osób posługujących się tym pseudonimem, w "Black Widow" z pewnością pojawi się pierwsza wersja tego bohatera. Red Guardian zadebiutował w 43. numerze "Avengers" z 1967 roku. Alexi Shostakov był bohaterem armii Związku Radzieckiego i wkrótce został wcielony do KGB. Zanim został tajnym agentem, poślubił piękną baletnicę, która później zasłynęła jako Black Widow. Po jednej z misji KGB poinformowało kobietę, że jej mąż nie żyje. W rzeczywistości wcielano w życie nowy plan walki z Zachodem. 

KGB postanowiło odciąć Alexieja od jego bliskich i trenować go do roli Red Guardiana - sowieckiego odpowiednika Kapitana Ameryki. Podczas wielu lat morderczego treningu Shostakov stał się bardzo brutalnym, bezwzględnym człowiekiem. W końcu starł się z Avengers i po zakończonej walce Black Widow odkryła prawdę na temat swojego byłego męża. W przeciwieństwie do Steve'a Rogersa Red Guardian nie posiada żadnych mocy, ale jego siła znacznie przewyższa cechy przeciętnego człowieka. W pasku wbudowano specjalny magnetyczny dysk, który automatycznie wraca po rzuceniu w przeciwnika. Z czasem Shostakov porzucił miano Red Guardiana i został nowym Roninem. 

Po jakimś czasie na jego miejsce wskoczył Białorusin Nikolai Krylenko znany również jako Vanguard. Stanął na czele rosyjskiego odpowiednika Avengers - drużyny Winter Guard. Co ciekawe Krylenko posiada tarczę z vibranium podobną do tej, którą posługuje się Kapitan Ameryka. Jest mutantem, którego mocą jest pole ochronne odpychające różnego rodzaju energie. Początkowo, żeby użyć mocy, musiał skrzyżować dwa aktywatory w postaci młota i sierpa, służące również jako broń. Nie wykluczone, że Harbour wcieli się w postać, łączącą cechy obu bohaterów. 

"Black Widow": kim jest Melina (Rachel Weisz)?

Wraz z informacją o angażu Harboura, zdradzono, że w filmie zobaczymy również Rachel Weisz. Aktorka zagra Melinę - jedną z antagonistek z "Black Widow". 

11 Fot. foto: Marvel Fanfare #11

Melina Vostokoff znana lepiej jako Iron Maiden zadebiutowała w 11. numerze "Marvel Fanfare" z 1982 roku. Podobnie jak Black Widow była agentką rosyjskiego wywiadu, jednak zawsze żyła w jej cieniu. Z tego powodu znienawidziła Natashę Romanoff. W końcu opuściła KGB i została najemniczką. Brała udział w próbie zabójstwa Black Widow, która zakończyła się fiaskiem. Próbowała też zabić Kapitana Amerykę. Iron Maiden korzysta ze specjalnej zbroi wykonanej z elastycznego metalu z wbudowanym arsenałem. Dzięki temu jest odporna na większość obrażeń. Nie posiada żądnych supermocy, jest za to mistrzynią sztuk walki i świetnym szpiegiem. 

"Black Widow": kim jest Yelena Belova (Florence Pugh)?

W nadchodzącej produkcji zobaczymy również Florence Pugh, która wcieli się w Yelenę Belovą - drugą Black Widow. 

1 Fot. foto: Black Widow: Pale Little Spider #1

Antybohaterka zadebiutowała w 5. numerze "Inhumans" z 1999 roku. Rosyjski wywiad po zdradzie oryginalnej Black Widow postanowił znaleźć kogoś na jej zastępstwo. Najlepszą kandydatką okazała się Yelena Belova. Była trenowana w tym samym ośrodku, co Natasha i jedną z jej pierwszych misji był atak na siedzibę Inhumans. Chociaż jest zabójczo niebezpieczna, nie jest jednoznacznie zła, ponieważ wielokrotnie pomagała herosom. Przez chwilę posiadała umiejętność naśladowania mocy, którymi została zaatakowana, jednak obecnie musi polegać jedynie na treningu zapewnionym przez KGB. Podobnie jak oryginalna Black Widow nosi kevlarowy kostium i posiada na nadgarstkach urządzenia emitujące wyładowania elektryczne. 

"Eternals": kim jest Ikaris (Richard Madden)?

W kolejnej nadchodzącej produkcji pod tytułem "Eternals" zobaczymy zupełnie nową drużynę kosmicznych herosów. Na ich czele stanie bohater grany przez gwiazdę "Gry o tron" Richarda Maddena. 

4 Fot. foto:Eternals vol. 1 #4

Podobnie jak większość członków tytułowej grupy zadebiutował w "Eternals" #1 z 1976 roku. Tak jak jego kamraci jest przedstawicielem rasy Eternals, stworzonej na bazie ludzkiego genotypu przez potężnych kosmitów znanych jako Celestials. Eksperymenty z DNA spowodowały, że narodził się zupełnie nowy gatunek człowieka, posiadający niemal boskie umiejętności. Ikaris był członkiem trzeciej generacji Eternals. Walczył z podgatunkiem znanym jako Deviants - kosmitami, którzy odznaczają się niszczycielskimi mocami i zapędami. 

Jako jeden z najpotężniejszych Eternals jest niejako liderem drużyny. Posiada nadludzkie umiejętności - jest praktycznie nieśmiertelny, umie latać, teleportować się, posługuje się telekinezą, ma supersiłę, zwiększone odporność i wytrzymałość oraz może manipulować kosmiczną energią. 

"Eternals": kim jest Kingo (Kumail Nanjiani)?

Komik, który od kilku lat robi karierę w telewizji i kinie zagra jednego z potężnych kosmitów.

370 Fot. foto: Avengers vol. 1 #370

Kingo ma podobne moce, co Ikaris i inni przedstawiciele Eternals. W komiksach był przedstawiany jako Azjata, który w XVI wieku osiadł na Hokkaido i zapoznał się z kodeksem samurajów. Z tego powodu jego rynsztunek przypomina zbroję japońskiego rycerza. W filmie prawdopodobnie bohater zostanie nieco zmodyfikowany. 

Przeczytaj także

"Eternals": kim jest Makkari (Lauren Ridloff)?

Młoda aktorka wcieli się postać, która w komiksach była mężczyzną. 

13 Fot. foto: All-New Invaders vol. 1 #13

Makkari oficjalnie zadebiutował podobnie jak większość Eternals w 1. numerze przygód tej grupy, jednak pojawił się o wiele wcześniej - jeszcze przed erą Marvel Comics - w 1. numerze "Red Raven Comics" z 1940 roku i w 1. numerze "Captain America Comics", który ukazał się rok później. Początkowo utożsamiano go z rzymskim bogiem Merkurym, ale potem okazało się, że to zupełnie dwie różne postacie. Poza standardowymi cechami Eternals Makkari wyróżnia się bowiem nadzwyczajną prędkością. 

"Eternals": kim jest Phastos (Brian Tyree Henry)?

Gwiazdor horroru "Laleczka" wystąpi jako Phastos - jeden z Eternals, który nie należał do oryginalnego składu grupy. 

3 Fot. foto: Eternals vol. 2 #3

Komiksowy Phastos zadebiutował w roku 1985 na kartach 1. zeszytu drugiej serii "Eternals". Podobnie jak Makkari był mylony przez Ziemian z antycznym bóstwem. W tym przypadku z Hefajstosem. Służył drużynie jako spec od technologii i uzbrojenia. To właśnie on wykuł Kingo jego samurajski miecz. Posiada standardowe umiejętności Eternals, ale odznacza się geniuszem w dziedzinie inżynierii. 

"Eternals": kim jest Ajak (Salma Hayek)?

Gwiazda "Desperados" wystąpi jako Ajak - kolejna postać, która w oryginale była mężczyzną. 

5 Fot. foto: Eternals vol. 3 #5

Ajak zadebiutował w 2. numerze "Eternals" z 1976 roku i był kosmitą zamieszkującym Syberię. W XIII wieku przed naszą erą walczył w wojnie trojańskiej i często mylono go z mitycznym Ajaksem. Toczył też batalię z Deviants w czasach potęgi Babilonu. Oprócz zwykłych jak na przedstawicieli Eternals umiejętności, potrafi również latać. Jest mistrzem zapasów.

"Eternals": kim jest Sprite (Lia McHugh)?

Młoda aktorka wcieli się w dziecięcego członka Eternals. To trzecia postać, której twórcy filmu postanowili zmienić płeć. 

1 Fot. foto: Official Handbook of the Marvel Universe A-Z Update vol 1 #1

W przeciwieństwie do swoich poważnych kolegów, lubiący zabawę Sprite zadebiutował dopiero w 9. numerze "Eternals" z 1977 roku. Oprócz podstawowych zdolności typowych dla jego rasy, heros potrafi tworzyć iluzje i świetnie opanował transmutację. Mimo dziecięcego wieku jest bardzo starą istotą, niedorównującą jednak wiekiem innym członkom drużyny. 

"Eternals": kim jest Gilgamesh (Don Lee)?

W filmowej drużynie pojawi się również heros, który w komiksach przez pewien czas był członkiem Avengers. Zagra go gwiazda horroru "Zombie express" Don Lee.

5 Fot. foto: Eternals vol. 4 #5

Starożytny kosmita imieniem Gilgamesh został królem Uruk w Sumerii, zadebiutował w 13. numerze "Eternals" z 1977 roku. Przez wieki pomagał ludzkości, walcząc z tyranami i potężnymi potworami. Był przez to mylony z Herkulesem, z którym zresztą starł się w walce. Przyjaźnił się z Achillesem i królem Davidem oraz założył podwaliny pod gród, który stał się Rzymem. To zaangażowanie się w ludzkie sprawy zdenerwowało najstarszego z Eternals imieniem Zuras, który skazał Gilgamesza na wygnanie. Przez wieki błąkał się jako Frgotten One (Zapomniany), ale w końcu udało mu się powrócić i pomógł Eternals w walce z Deviants. 

Heros trafił do Nowego Jorku, gdzie pomógł Avengers i Fantastic Four uratować miasto przed inwazją demonów. Dołączył do pierwszej drużyny, ale po konfrontacji z Lava Men odniósł na tyle poważne obrażenia, że musiał zrezygnować z członkostwa w zespole. Posiada podstawowe umiejętności charakterystyczne dla swojej rasy. Dodatkowo jest świetnym wojownikiem i świadkiem ważnych wydarzeń w historii świata. 

"Eternals": kim jest Thena (Angelina Jolie)?

Kiedy ogłoszono, że wielka gwiazda Hollywood dołączya do obsady "Eternals" fani zastanawiali się, w kogo wcieli się aktorka. Fani podejrzewali, że chodzi o Sersi. Okazuje się jednak, że na kinowym ekranie zobaczymy Thenę. 

3 Fot. foto: Eternals vol. 4 #3

Podobnie jak Makkari pojawiła się po raz pierwszy w 1. numerze "Red Raven Comics" jako Minerva. W 5. numerze "Etarnals" wyjaśniono jednak, że w rzeczywistości nazywa się Thena i jest kosmitką. Nie jest to jednak jej prawdziwe imię. Rodzice nazwali ją bowiem Azura. Jest córką Zurasa i była mylona z Ateną. Tak naprawdę stolica Grecji została wybudowana na jej cześć. Podobnie jak Gilgamesh i Makkari, walczyła z Deviants w czasach babilońskich. Podczas jednej z potyczek przeciwnik imieniem Kro oszczędził jej życie. Z czasem pojawiło się między nimi uczucie, które zaowocowało bliźniętami. Oprócz posiadania zwyczajnych cech Eternals, potrafi również latać. 

Przeczytaj także

"Shang-Chi": kim jest Mandarin (Tony Leung)?

Na panelu Marvela nie tylko oficjalnie potwierdzono, że powstaje film o azjatyckim superbohaterze, ale również przyznano, że głównym antagonistą ma być Mandarin. I tym razem nie chodzi o postać, która zadebiutowała w "Iron Manie 3" i okazała się aktorem podstawionym przez Aldricha Killiana, by zniszczyć imperium Tony'ego Starka. Tym razem zobaczymy prawdziwego Mandarina. 

525 Fot. foto: Invincible Iron Man vol. 1 #525

Komiksowy złoczyńca zadebiutował w 50. numerze "Tales of Suspense" z 1964 roku, w którym publikowano solowe przygody Iron Mana. Mandarin urodził się w Mongolii jako dziecko angielskiej prostytutki. Jego ojciec był lokalnym handlarzem narkotyków. Całe dzieciństwo zmuszano go do niewolniczej pracy. Kiedy matka przedawkowała, chłopak zabił swojego ojca i tym samym zyskał szacunek wśród przestępców. Jednak rewolucja komunistyczna spowodowała, że musiał uciekać z kraju.

Dotarł do miejsca znanego jako Valley of Spirits (Dolina Duchów). W jednej z grot odkrył wrak statku kosmicznego. Zabił rannego kosmitę i zabrał 10 cylindrycznych przedmiotów obracających się wokół silnika pojazdu. Artefakty przypominały mu pierścienie, więc postanowił nosić je na palcach swoich dłoni. Powoli poznawał moc kosmicznych przedmiotów. Wkrótce stał się na tyle potężny, że pokonał okolicznych rewolucjonistów i założył własne miasto znane jako Mandarin City. Za pomocą pierścieni mógł manipulować różnymi rodzajami energii. Zapragnął całkowitej władzy nad światem i ogłosił się potomkiem Czyngis-chana. 

Jego poczynania zaczęły przyciągać uwagę innych krajów. To właśnie Madarin był odpowiedzialny za porwanie Tony'ego Starka. Złoczyńca chciał, by amerykański wynalazca i konstruktor zbudował mu broń, którą będzie w stanie podbić Ziemię. Przez przypadek stworzył jednak swojego największego wroga - Iron Mana. 

Chociaż komiksowy tyran nie ma za wiele wspólnego z Shang-Chi, nie wykluczone, że twórcy filmu postanowili połączyć dwie komiksowe postacie - Mandarina i Fu Manchu, który w oryginale był ojcem Azjatyckiego herosa i jednocześnie jednym z jego wrogów. 

Zobacz też: "Marvel Zombies" w MCU. Logo serialu "What If?" zapowiada adaptację komiksowej serii 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.