Sąd uznał, że „Zwierzogród” nie jest plagiatem. Disney wygrał sprawę

Robert Skowronski
13.07.2017 11:40
Sąd uznał, że „Zwierzogród” nie jest plagiatem. Disney wygrał sprawę

Sprawa mająca swój początek w marcu 2017 roku dobiegła końca. Zarzut o dopuszczenie się plagiatu został odrzucony przez sąd w Kalifornii.

Scenarzysta Gary Goldman („Wielka draka w chińskiej dzielnicy”, „Pamięć absolutna”) z ramienia Esplanade Productions złożył pozew twierdzący, że oscarowy „Zwierzogród”, który zarobił ponad miliard dolarów, to kopia jego wcześniejszego pomysłu. Jako dowód przedstawił grafiki prezentujące rysunkowe postacie. W filmie Byrona Howarda i Richa Moore'a mogliśmy zobaczyć odpowiedniki tych bohaterów. Zresztą zobaczcie sami:

Screen Shot 2017-07-11 at 2.16.44 PM Fot. foto: materiały prasowe

Goldman twierdził, że już dawno temu przedstawił studiu pomysł na podobna animację (miała się nazywać „Looney”), ale nie udało się dojść do porozumienia przy pertraktowaniu warunków realizacji projektu. Sędzia Michael Fitzgerald oddalił jednak złożony pozew jako powód podając to, że nie widzi zbyt wielu podobieństw między pomysłem scenarzysty, a tym co zostało zaprezentowane w „Zwierzogrodzie”:

Są znaczące różnice między szkicami postaci. Żadna z par zwierząt nie składa się z przedstawicieli tego samego gatunku. Hiena to nie lis, a niedźwiedź grizzly nie jest bawołem. Co więcej postacie z „Looney” są bez ubrań, zaś te ze „Zwierzogrodu” mają na sobie kostiumy. Styl animacji również jest inny w obu przypadkach - bohaterowie Disneya mają przyjazną aparycję, ci z „Looney” są mroczniejsi. Bohaterowie są do siebie podobni w doprawdy nikłym stopniu.

Sędzia podobieństwa zauważył jedynie przy konstrukcji scenariusza, choć jego zdaniem i tak nie były one na tyle wyraźne, aby uznać studio Disneya za winne popełnienia plagiatu:

Największe podobieństwo dotyczy tego, że protagoniści stanowią niedobrane pary - jeden jest drapieżnikiem, drugi jego potencjalną zdobyczą, jeden jest optymistyczny, drugi jest cynicznym pesymistą. Ale to tylko klisza powielana w „filmach kumpelskich”, takich jak „Faceci w czerni”, „Godziny szczytu” czy „Gorączka”.

Już nie plagiat, a autorska wizja plakatów oscarowych filmów połączonych z bohaterami „Zwierzogrodu” została zaprezentowana przez Richa Moore'a, Byrona Howarda i scenarzystę Jareda Busha.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.