Scarlett Johansson jednak nie zagra transseksualisty. Aktorka zrezygnowała z roli w „Rub & Tug” po ostrej krytyce internautów

Sergiusz Kurczuk
16.07.2018 10:24
Scarlett Johansson|undefined Fot. Lovekin/WWD/REX/Shutterstock/East News

Scarlett Johansson miała ponownie współpracować z reżyserem „Ghost in the Shell”. Kontrowersje wokół „Rub & Tug” spowodowały, że porzuciła rolę.

Pod koniec czerwca 2018 roku pisaliśmy, że Rupert Sanders stworzy film „Rub & Tug” na podstawie życie transseksualisty Dante „Texa” Gilla. W główną rolę miała wcielić się Scarlett Johansson. Kiedy ogłoszono angaż, w sieci natychmiast pojawiła się krytyka tego pomysłu. Oburzeni internauci domagali się, żeby na miejsce Johansson zaangażować aktora, który w rzeczywistości jest transseksualistą. Początkowo aktorka próbowała zbagatelizować problem, ale szybko przekonała się, że nie warto zadzierać z opinią publiczną

„Rub & Tug” - Scarlett Johansson nie zagra transseksualisty

Podstawowym zarzutem osób krytykujących wybór Johansson do głównej roli, był fakt, że aktorka cisseksualna ma się wcielać w osobę transpłciową. Według krytykujących jest to jawna dyskryminacja transseksualnych aktorów. Całe zjawisko porównano do whitewashingu, o które zarówno Johansson, jak i Sanders byli oskarżeni przy okazji filmu „Ghost in the Shell”. W rozmowie z Out Magazine aktorka wyznała, że zrezygnowała z roli Gilla. 

W świetle ostatni wątpliwości etycznych dotyczących mojej roli Dante „Texa” Gilla, zdecydowałam się opuścić to przedsięwzięcie. Nasze kulturowe rozumienie ludzi transseksualnych zmienia się na lepsze. Sporo się dowiedziałam na temat całej społeczności od momentu, w którym wydałam swoje pierwsze oświadczenie w tej sprawie i zrozumiałam, że było zbyt intensywne. Mam wielki podziw i miłość do społeczności trans i jestem wdzięczna, że ta dyskusja wpłynie na zmianę Hollywood.

Według GLAAD (amerykańska organizacja LGBT, której celem jest eliminowanie homofobii i dyskryminacje ze względu na płeć i orientację seksualną), ilość postaci LGBTQ+ w 2017 roku spadła o 40% w porównaniu z poprzednim rokiem z powodu braku reprezentantów bohaterów trans w jakimkolwiek dużym filmie. Z przyjemnością skorzystałabym z szansy na przeniesienie historii Dante do kina, ale rozumiem, dlaczego powinien zostać zagrany przez osobę transpłciową i jestem wdzięczna, że ta debata, mimo że kontrowersyjna, zapoczątkowała większą dyskusję na temat różnorodności i reprezentowania jej w filmie.  

Johnasson prawdopodobnie nie zagra w „Rub & Tug”. Zobaczymy ją natomiast w kolejnej części „Avengers” oraz solowym filmie o Black Widow. Na razie nie wiadomo kiedy kontrowersyjna produkcja Sandersa trafi do kin. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.