Skąd Howard Stark wziął vibranium, z którego skonstruował tarczę Kapitana Ameryki?

Sergiusz Kurczuk
13.03.2018 12:42
Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie - Steve Rogers (Chris Evans) |undefined Fot. kadr z filmu Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie

Skoro Wakanda od tysięcy lat ukrywała przed zewnętrznym światem minerał zwany vibranium, jakim cudem ojcu Tony'ego Starka udało się stworzyć tarczę Kapitana Ameryki na długo przed narodzinami T'Challi? 

Film „Black Panther”, jak zresztą każda z produkcji dziejących się w MCU, zawiera informacje poszerzające kinowy świat stworzony przed dziesięcioma laty. W hicie Ryana Cooglera poznajemy więcej szczegółów na temat tajemniczego vibranium - metalu, z którego wykonano niezniszczalną tarczę Kapitana Ameryki. Pojawia się jednak kluczowe pytanie. Skoro królowie Wakandy strzegli swoich sekretów przed zewnętrznym światem od setek lat, jak to możliwe, że Howard Stark dysponował kruszcem w okresie II wojny światowej? Przecież dopiero T'Challa (około roku 2016, według czasu w filmie) postanowił otworzyć granice i pokazać innym państwom prawdziwą potęgę Wakandy.

Vibranium - co to jest?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to nurtujące pytanie, należy powiedzieć, czym w zasadzie jest vibranium. W komiksach kruszec znany jest również jako anty-metal i chociaż zadebiutował na łamach 13. numeru „Daredevila”, historia vibranium została ukazana kilka miesięcy później w debiucie Black Panthera, czyli 52 i 53 numerze „Fantastic Four” z 1966 roku. Przed tysiącami lat na Wakandę spadł meteoryt składający się z tego rzadkiego metalu. Mieszkańcy Wakandy odkryli, że substancja ma nietypowe właściwości - potrafi absorbować energię kinetyczną (również dźwięk) i może wydawać wibracje. Jeśli użyje się odpowiedniej siły, metal zwraca wchłoniętą energię w postaci eksplozji.

Vibranium miało jednak skutki uboczne i szybko okazało się, że okoliczna flora i fauna została zainfekowana promieniowaniem wydzielanym przez pozostałości meteoru. Bashenga - pierwszy Black Panther, postanowił bronić świętej góry, w której znajdowało się złoże minerału, by nie dostało się w niepowołane ręce. Dzięki niezwykłym właściwościom vibranium Wakanda wkrótce stworzyła własną, unikatową technologię, wyprzedzając resztę świata w takich dziedzinach jak medycyna, czy podbój kosmosu. Gram metalu kosztuje 10 tysięcy dolarów, co czyni T'Challę jednym z najbogatszych ludzi świata. Z vibranium oprócz tarczy Kapitana ameryki skonstruowano również kostium Black Panthera, niektóre strzały Hawkeye'a, czy sztylety Warpatha. Kruszcu użyto również do wzmocnienia wieży Avengers, pokryto nim broń Echo oraz wykorzystano do konstrukcji bionicznej ręki Misty Knight.

Avengers: Age of Ultron - Vibranium Fot. foto: kadr z filmu Avengers: Czas Ultrona

Jak pokazał film Cooglera, geneza filmowego vibranium, znanego również jako Isipho jest bardzo podobna. Posiada takie same właściwości, jak komiksowy odpowiednik, czyniąc substancję najtrwalszym metalem na świecie (w MCU nie występuje adamantium). Jednak w filmie „Czas Ultrona” mogliśmy zobaczyć, że potężni bohaterowie, tacy jak Vision, Iron Man, czy Scarlet Witch, potrafią za pomocą swoich mocy zniszczyć materiał. 

Skąd Howard Stark miał vibranium?

Według filmowej chronologii pierwszym człowiekiem, któremu udało się wedrzeć do Wakandy i ukraść cenny metal był Ulysses Kalue (Andy Serkis), który w 1992 roku przy pomocy brata ówczesnego króla, dokonał ataku na ukryte państwo. Jednak tarcza Steve'a Rogersa powstała 50 lat wcześniej. Po premierze filmu „Black Panther” fani zaczęli zastanawiać się, skąd ojciec Tony'ego Starka wziął cenny kruszec. Być może został nim obdarowany przez Azzuriego - ówczesnego władcę Wakandy. Zarówno T'Chaka, jak i jego syn, nic na ten temat nie wspominają. Wręcz przeciwnie, podkreślają, że do czasu ataku Kalue'a nikt obcy nie wiedział o złożach vibranium. Jednak znając tajemnice dworu Wakandy, całkiem możliwe, że Azzuri nie poinformował swojego syna i wnuka, że przed laty gościł obcokrajowca. W komiksach dziadek T'Challi spotkał na swojej drodze młodego Steve'a Rogersa, który posługiwał się w tym czasie swoją pierwszą tarczą.

Black Panther Captain America Flags of Our Fathers - okładka Fot. foto: Black Panther Captain America Flags of Our Fathers #1

Całkiem możliwe też, że Wakanda nie jest jedynym miejscem na świecie, gdzie znajdują się resztki meteorytu vibranium. W końcu, zanim każdy kosmiczny odpadek uderzy w Ziemię, musi przebić się przez atmosferę naszej planety. Być może meteoryt rozpadł się na kilka kawałków, które wylądowały w różnych rejonach świata. Tego typu zjawisko miało miejsce w komiksach. Część vibranium znaleziono na Antarktydzie. Z kolei firma Roxxon odkryła małe złoże metalu na południowym Pacyfiku. Prawdopodobnie w MCU doszło do podobnej sytuacji i dlatego Howard Stark mógł stworzyć słynną broń Kapitana Ameryki. Poza tym Easter egg ukryty w drugiej części „Iron Mana”, wskazuje na to, że organizacja S.H.I.E.L.D. obserwowała Wakandę na długo przed wydarzeniami w ostatniej produkcji Marvel Studios i być może była świadoma technologicznego postępu na pozór ubogiego państewka. 

Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie - Howard Stark i Steve Rogers Fot. foto: kadr z filmu Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie

Być może nowe informacje na ten temat rzuci film „Avengers: Infinity War”, w którym Steve Rogers znajdzie schronienie w pałacu T'Challi (Chadwick Boseman). Mało tego. Król Wakandy stworzy dla ukrywającego się przed rządem USA byłego herosa nową wersję tarczy. To znaczy nie personalnie. Prawdopodobnie zajmie się tym genialna siostra króla Shuri (Letitia Wright). Znaczna część „Infinity War” rozegra się w afrykańskim państwie i prawdopodobnie tam dojdzie do konfrontacji z wojskami Thanosa. Zobaczymy już 26 kwietnia 2018 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.