Spór sądowy o „Władcę Pierścieni” kosztował Warner Bros. 80 milionów dolarów

Robert Skowronski
04.07.2017 13:46
Spór sądowy o „Władcę Pierścieni” kosztował Warner Bros. 80 milionów dolarów Fot. kadr z filmu

Sprawa toczyła się od 2012 roku, ale w końcu udało się ją zakończyć na korzyść Tolkien Estate. Poznajcie kulisy.

Powodem sporu toczącego się od pięciu lat między Tolkien Estate reprezentującym właścicieli praw do twórczości J.R.R. Tolkiena a Warner Bros. były nadużycia dokonane przez studio dotyczące ekranizacji „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Warner Bros. miało prawo do wykonania „namacalnych” towarów bazujących na postaciach z książki. Nie było mowy o powstaniu gier, które jednak ostatecznie trafiły na rynek.

Pierwotnie Tolkien Estate walczyło z New Line Cinema w związku z udziałem w zyskach. Ugodę udało się wypracować w 2009 roku przyznając Tolkien Estate kwotę 100 milionów dolarów. Przy sprawie przeciw Warner Bros. kością niezgody była gra Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring: Online Slot Game. Uznano, że stanowi ona „nieodwracalną szkodę dla dziedzictwa i reputacji Tolkiena”.

Przez długie lata niewiele wiadomości dotyczących sporu przedostawało się do wiedzy publicznej. Obie strony miały złożyć wnioski z podsumowaniem na wypadek ewentualnego procesu. Warunki ugody nie zostały publicznie ujawnione, chociaż zbliżające premiera gry Middle-earth: Shadow of War każe sądzić, że udało się dojść do porozumienia.

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez Warner Bros. czytamy:

Strony są usatysfakcjonowane tym, że wybrały polubowne rozstrzygnięcie tej sprawy i patrzymy z optymizmem na współpracę w przyszłości.

Miejmy tylko nadzieję, że Tolkien Estate nie będzie sobie rościć praw majątkowych w związku z powstającym na Kaszubach Shire. Hobbicią wioskę tworzy tam Paweł Sokol. Ma nadzieję na wybudowanie miejsca pozwalającego na ucieczkę od strapień codzienności. Możecie go wesprzeć na stronie Pomagam.pl.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.