TOP 15 - Najlepsze filmy psychologiczne, wśród nich "Milczenie owiec" i "Fight Club"

Natalia Nowecka
22.02.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:23
Fot. Materiały prasowe|undefined Fot. . Materiały prasowe

Niepokojące, szokujące, trzymające w napięciu i nie pozwalające o sobie zapomnieć. Przygotowaliśmy dla was listę 15 filmów psychologicznych, które chwycą was za gardło i zmuszą do przemyśleń.

Zaserwowaliśmy wam już najlepsze horrory, komedie, komedie romantyczne, filmy przygodowe oraz kino akcji. Teraz przyszedł czas na filmy nieco bardziej angażujące, chwytające za gardło i zmuszające do przemyśleń. Przedstawiamy wam listę 15 najlepszych filmów psychologicznych, które długo nie dadzą wam o sobie zapomnieć.

TOP 15 - Najlepsze filmy psychologiczne

1. "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975), reż. Miloš Forman

Bezkonkurencyjnie najlepsza rola Jacka Nicholsona i jeden z najlepszych filmów psychologicznych. Jest to historia złodzieja, szulera i chuligana, który aby uniknąć więzienia udaje niepoczytalnego, w wyniku czego trafia do szpitala psychiatrycznego. Jest to produkcja z wielkim przesłaniem, zaskakującym zakończeniem, która jednocześnie dołuje i podnosi na duchu. Absolutny must-watch dla każdego kinomana.

2. "Requiem dla snu" (2000), reż. Darren Aronofsky

Jeden z tych filmów, po obejrzeniu których nie będziesz już tym samym człowiekiem. Obraz przez wielu uważany za absolutne arcydzieło, niezwykle "mocny" i poruszający. Jest to opowieść o czwórce bohaterów, którzy wpadają w sidła uzależniania od narkotyków. Mamy tu do czynienia z naturalistycznym obrazem upadku człowieczeństwa, niezwykłym realizmem, pięknymi zdjęciami i bardzo nastrojową muzyką.

3. "Milczenie owiec" (1991), reż. Jonathan Demme

Inteligentna agentka łączy siły z psychopatycznym seryjnym mordercą w celu schwytania mordercy, który obdziera swoje ofiary ze skóry. Fenomen, który na stałe wpisał się do historii kinematografii. Jest to wzorcowy przykład thrillera psychologicznego, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty.

Obraz zdobył pięć Oscarów, w kategoriach najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser, najlepszy aktor i najlepsza aktorka.

Zobacz też: >> TOP 10: Najsłynniejsi seryjni mordercy, wśród nich Ted Bundy i Zodiak <<

4. "Podziemny Krąg" (1999), reż. David Fincher

Film, którego nikomu raczej przedstawiać nie trzeba, ale na wszelki wypadek to zrobimy. Jest to historia młodego, cierpiącego na bezsenność mężczyzny, który pewnego dnia spotyka na swojej drodze przewrotnego anarchistę Tylera. Mężczyźni wspólnie zakładają klub, w którym co tydzień odbywają się walki na gołe pięści.

Film perfekcyjny dzięki zawiłej i unikatowej fabule, który traktuje widza bardzo poważnie, każdemu dając prawo do własnej interpretacji. Mało który film oferuje tyle tajemnic, przemyśleń i refleksji. A jako wisienka na torcie bezbłędne trio Edward Norton, Brad Pitt i Helena Bonham Carter.

5. "Przerwana lekcja muzyki" (1999), reż. James Mangold

Film jest ekranizacją powieści Susanny Kaysen. Akcja toczy się w latach sześćdziesiątych i opowiada o młodej dziewczynie, która trafia do szpitala psychiatrycznego. Poznaje tam ekscentryczną socjopatkę Lisę, od której uczyć się będzie akceptacji siebie. Jest to przekonująca emocjonalnie produkcja, oferująca przenikliwe spojrzenie w aspekty naszego człowieczeństwa, z magnetycznym duetem Winony Ryder i Angeliny Jolie.

6. "Panaceum" (2013), reż. Steven Soderbergh

Historia młodej pary, która wiedzie luksusowe, wystawne życie. Pewnego dnia bańka szczęścia pęka, gdy on trafia do więzienia za przekręty finansowe, a ona do psychiatry, nie potrafiąc sobie poradzić z utratą ukochanego. Gdy sytuacja się nie poprawia, lekarz przepisuje kobiecie eksperymentalne środki antydepresyjne, które zmieniają jej życie w piekło. Jest to pokręcony i zaskakujący thriller psychologiczny, który również śmiało można potraktować, jako solidny dramat ze społecznym komentarzem.

7. "Skóra, w której żyję" (2011), reż. Pedro Almodóvar

Jeden z najbardziej szokujących filmów w dorobku Almodóvara, będący jednocześnie ekranizacją powieści pt. "Tarantula" Thierry'ego Jonqueta. Jest to historia chirurga plastycznego (w tej roli Antonio Banderas), który próbuje stworzyć syntetyczną ludzką skórę. Swoje eksperymenty przeprowadza na pięknej kobiecie, którą przetrzymuje w swojej posiadłości. Kim jest tajemnicza piękność? Jak naprawdę wyglądają stosunki łączące ją z głównym bohaterem? Uwierzcie, prawda okaże się o wiele bardziej szokująca, niż wasze najśmielsze teorie.

8. "Krótki film o zabijaniu" (1987), reż. Krzysztof Kieślowski

Poruszający dramat psychologiczny o młodym chłopaku, który w bestialski sposób zamordował taksówkarza, w wyniku czego skazany został na karę śmierci. Jest to ciężkie moralnie kino, osadzone w niezwykle ponurej rzeczywistości, które zmusza do emocjonalnego zaangażowania i prowokuje do refleksji. Film przypomina koszmar senny z dobrym, mocnym finałem.

9. "Nóż w wodzie" (1961), reż. Roman Polański

Młode małżeństwo udaje się nad jezioro, na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze zakochani zabierają autostopowicza, którego w konsekwencji zapraszają na swój jacht. Tam dochodzi do zaciętej rywalizacji pomiędzy mężczyznami. Jest to mistrzowsko zrealizowany dramat psychologiczny, będący jednym z najlepszych i najciekawszych dzieł polskiej kinematografii.

10. "Drabina Jakubowa" (1990), reż. Adrian Lyne

Główny bohater to weteran wojny w Wietnamie, którego dręczą niepokojące koszmary i wciąż narastające poczucie bycia szpiegowanym. Jest to psychodeliczny i bardzo mroczny thriller psychologiczny, w dogłębny sposób ukazujący niepokój, wojenną traumę, strach i surrealistyczną dezorientację konającego umysłu.

11. "Musimy porozmawiać o Kevinie" (2011), reż. Lynne Ramsay

Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą? Właśnie na takich jak ja.

Film, będący ekranizacją książki Lionela Shrivera o tym samym tytule, opowiada historię matki usiłującej z całych sił pokochać swojego syna. Tak się jednak składa, że Kevin bardziej przypomina wcielenie diabła, niż przyjaznego nastolatka. Jest to niepokojący, trzymający w nieustannym napięciu dramat psychologiczny. Trudne kino bez prostych odpowiedzi, poruszające odwieczne pytanie o genezę ludzkiego zła. Genialne role magnetycznej Tildy Swinton i demonicznego Ezry Millera.  

12. "Memento" (2000), reż. Christopher Nolan

Główny bohater tropi przestępcę, który brutalnie zgwałcił i zamordował jego żonę. Niestety, tak się składa, że Leonard sam ucierpiał podczas napadu, w wyniku czego cierpi na bardzo rzadkie zaburzenie - pamięta wszystko sprzed śmierci żony, jednak nie jest w stanie przyswajać nowych informacji. Jego pamięć ogranicza się tylko do ostatnich 15 minut, co znacznie utrudnia prowadzenie śledztwa. Film w którym nie ma żadnych zbędnych elementów, każda scena ma olbrzymie znaczenie. Przypomina genialnie skonstruowane puzzle, nad ułożeniem których główkować będziecie przez cały seans.

13. "Numer 23" (2007), reż. Joel Schumacher

Pomysłowy i oryginalny thriller psychologiczny, opowiadający o mężczyźnie mającym obsesję na punkcie pewnej książki, która jego zdaniem opisuje oraz przewiduje jego życie i przyszłość. Nietypowa rola Jima Carrey'a, dobry klimat i mocne, ciekawe zakończenie.

14. "Split" (2016), reż. M. Night Shyamalan

Główny bohater to młody mężczyzna, który cierpi na dysocjacyjne zaburzenie osobowości, polegające na tym, że posiada on 23 różne osobowości. Leczy się on psychiatrycznie i stara się panować nad swoimi różnorodnymi osobowościami, jednak gdy pojawia się nowa, dominująca, traci kontrolę i porywa trzy nastolatki. To niezwykle klimatyczny thriller psychologiczny z fenomenalną grą aktorską - James McAvoy przechodzi tu samego siebie.

Przeczytaj także

15. "Eksperyment" (2001), reż. Oliver Hirschbiegel

Thriller psychologiczny traktujący o niesławnym "Stanford Prison Experiment". Eksperyment został przeprowadzony w 1971 roku, w Palo Alto w Kalifornii. W eksperymencie udział wzięło 20 osób, spośród których 12 miało za zadanie odgrywać role więźniów, reszta zaś pilnujących ich strażników. Początkowo wszystko działa bez zarzutu, jednak w pewnym momencie jeden z więźniów zaczyna nadużywać cierpliwości strażników, w wyniku czego dochodzi do rękoczynów. Rozwścieczeni strażnicy zaczynają stosować coraz brutalniejsze metody zdobycia autorytetu, zaczynają torturować więźniów i polować na naukowców przeprowadzających eksperyment. Jest to niezwykle angażujący obraz, który uniemożliwia obiektywne myślenie i zmusza do identyfikacji z okrucieństwem człowieka wobec drugiego człowieka.

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.