Twórcy „The Disaster Artist” pozwani przez pierwszego scenarzystę filmu

Natalia Hluzow
02.03.2018 14:27
James Franco as Tommy Wiseau|undefined Fot. materiały prasowe Warner Bros.

W środę 28 lutego 2018 roku do Sądu Najwyższego w Los Angeles trafił pozew scenarzysty Ryana Moody’ego przeciwko Jamesowi Franco i pozostałym twórcom „The Disaster Artist”.

W 2018 roku oscarowe filmy mają wyjątkowego pecha do pozwów. Najpierw Guillermo del Toro został oskarżony o splagiatowanie książki „Let Me Hear You Whisper” w filmie „Kształt wody”, teraz na celowniku znalazł się „The Disaster Artist” nominowany w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Scenarzysta „The Disaster Artist” pozywa Jamesa Franco i Setha Rogena

Ryan Moody, twórca pierwszych wersji scenariusza filmu „The Disaster Artist”, twierdzi, że został oszukany przez Jamesa Franco w 2013 roku, któremu sprzedał swoje dzieło za 5 000 dolarów. Moody był wówczas studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i uczęszczał na zajęcia filmowe Franco, po czym został jego asystentem.

Według scenarzysty, Franco wykorzystał go do napisania filmowej adaptacji książki Grega Sestero o kulisach pracy nad kultowym „The Room” Tommy’ego Wiseau. Jak wynika z pozwu, Moody pracował nad projektem między listopadem 2013 a marcem 2014 i dostarczył w tym czasie pięć szkiców scenariusza firmie Jamesa Franco, Rabbit Bandidi Production, i firmie Setha Rogena, Point Grey Pictures, które ostatecznie wyprodukowały film.

Następnie w kwietniu 2014 roku, jak twierdzi Moody, firma Setha Rogena zdecydowała się zastąpić go bardziej doświadczonymi autorami. Moody chciał, by umieszczono chociaż jego nazwisko w napisach końcowych, jednak Franco obiecał mu, że uczyni go jednym z towarzyszących producentów. Jednocześnie Franco miał go zachęcać do prac nad artystycznym projektem „On the Bus”. Jako dowód Moody dołączył emaila napisanego przez reżysera „The Disaster Artist” 2 kwietnia 2014:

Hej,

Seth i Evan (Goldberg) i James (Weaver) chcą Cię jako producenta towarzyszącego i żebyś dawał uwagi do każdego szkicu. Spoko? Ruszaj z pracami nad „On the bus”, jest Twój.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w pozwie, Franco i jego partnerzy nie mieli planu ani nawet intencji zrealizowania „On the Bus”, mimo, że obiecali Moody’emu budżet zbliżony do „The Disaster Artist” (5-10 milionów dolarów). Moody twierdzi też, że Franco i Rogen dali mu ultimatum, że jeśli chce z nimi nadal pracować, musi sprzedać im scenariusz. Dlatego, choć miał co do tego wątpliwości, ostatecznie sprzedał prawa do swoich szkiców za 5 000 dolarów i pożegnał się ze swoim nazwiskiem w napisach. Kiedy jednak dowiedział się, że producenci planują przeznaczyć na „On the Bus” jedynie 50 000 dolarów, zorientował się, że został oszukany.

Zdaniem Moody’ego bardzo wiele scen z jego szkiców znalazło się w ostatecznej wersji filmu, która trafiła na ekrany amerykańskich kin w grudniu 2017. Również takich, których w ogóle nie było w książce Sestero. A mimo to, jego autorstwo nie zostało uznane i umieszczone w napisach końcowych „The Disaster Artist”.

W związku z powyższym Moody żąda zadośćuczynienia, uczciwej zapłaty za scenariusz i pokrycia kosztów sprawy sądowej przez oskarżonych. Przedstawiciele Jamesa Franco i Setha Rogena nie odnieśli się jeszcze do tej sprawy.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.