"To: Rozdział 2" - pierwsze recenzje horroru. Czy film przeraża jak pierwsza część?

04.09.2019 10:13
To: Rozdział 2|undefined Fot. kadr z filmu To: Rozdział 2

"To: Rozdział 2" niedługo wejdzie na ekrany kin na całym świecie. W sieci zaprezentowano pierwsze recenzje zakończenia historii o klaunie imieniem Pennywise.

Jesień 2017 roku należała do filmu "To". Adaptacja słynnej powieści Stephena Kinga w reżyserii Andresa Muschiettiego została rozbita na dwie części, więc od początku było wiadomo, że za jakiś czas doczekamy się kontynuacji.

Fani opowieści o złej sile zmieniającej się w morderczego klauna imieniem Pennywise musieli czekać dwa lata, by do kin trafił film "To: Rozdział 2". Na razie produkcję obejrzeli nieliczni widzowie, ale niedługo rozpocznie się zwyczajna dystrybucja filmu. W sieci pojawiły się pierwsze recenzje krytyków. Czy produkcja dorównała niezwykle popularnej części pierwszej?

"To: Rozdział 2" - pierwsze recenzje horroru

W drugiej części poznamy dalsze losy głównych bohaterów. Tym razem członkowie Klubu Frajerów będą dorosłymi ludźmi, którzy po 27 latach muszą wrócić do rodzinnego miasteczka, by raz na zawsze rozprawiać się z Pennywisem. Jak produkcja Muschiettiego została odebrana przez krytyków?

Przeczytaj także

Eric Eisenbergz CinemaBlend uważa film w porównaniu do części pierwszej jest bardzo nierówny. Zamiast skupić się na dorosłych głównych bohaterach, bardzo często pojawiają się skoki w przeszłość, które wybijają z rytmu. 

Film wciąż ma wiele do zaoferowania, nawet będąc niedoskonałym dopełnieniem części pierwszej, balansując problemami strukturalnymi. Ale wszystkie te problemy mogą zniknąć, kiedy zobaczymy sześciogodzinną wersję reżyserską "To".

 Dla Leah Greenblatt z Entertainment Weekly o wiele większym problemem jest długość filmu. Pierwsza część trwała około dwie godziny. Druga jest dłuższa o godzinę.

Tak naprawdę największym problemem "Rozdziału 2" jest to, że to bardzo długi film. W horrorze zwięzłość nie jest najważniejszą cechą, ale z pewnością służy opowieści, w której główną rolę grają klauny, które zamiast działać, czają się i patrzą z ukrycia. Przez to w końcu widz ma ochotę się roześmiać albo wyjść z sali.

Problem z długością i strukturą filmu ma również Jennifer Bisset z Cnet. Chociaż przeciętny widz powinien wyjść z kina usatysfakcjonowany, dla wprawnego kinomana w produkcji pojawia się zbyt wiele elementów.

"To: Rozdział 2" dodaje do historii bardzo satysfakcjonujące zakończenie, jednak film wpada w te same pułapki, co wiele sequeli. Jest przeładowany pomysłami fabularnymi, postaciami i co najbardziej zauważalne - długością, nie wspominając o nadmiernych CGI. "To: Rozdział 2"jest o wiele trudniejszy do utrzymania niż uciekający balon.

Wygląda na to, że długość filmu jest największym zarzutem recenzentów. Wymienia ją bowiem również Charles Pulliam-Moore z i09. Działa na niekorzyść dla atmosfery grozy.

Wiele zwrotów fabularnych zmienia film w iście złowieszczy i obrzydliwy horror, ale z powodu jego długości, strasznych scen pojawia się tak dużo, że szybko dojdziesz do momentu, w którym Pennywise przestaje być straszny i zaczyna irytować.

Mimo powyższych uwag większość dziennikarzy rozpatruje drugą część "To" w kategoriach dobrego filmu. Przeciwnego zdania jest jednak John DeFore z The Hollywood Reporter.

Chociaż Muschiettiemu czasami udaje się znaleźć wspaniałe filmowe sposoby na przeniesienie pierwszej części w drugą, historie nie zgrywają się emocjonalnie. Są jak sezony poprawnie zrealizowanych wielogodzinnych odcinków. 

Jak widać, krytycy są zgodni - "To: Rozdział 2" nie jest wybitnym horrorem i raczej nie zbierze tak dobrych recenzji jak część pierwsza. Jako najmocniejsze punkty wymieniani są Jessica ChastainJamesa McAvoy i Bill Harder, którzy wcielili się w dorosłych członków Klubu Frajerów. Największym minusem jest natomiast chaos reżyserski i próba upchania wielu, czasami zbędnych wątków w jednym filmie.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że produkcja i tak została okrojona. Być może w reżyserskiej wersji wątki i atmosfera grozy współgrały ze sobą w o wiele lepszy sposób, niż w finalnym wcieleniu filmu.

"To: Rozdział 2" - kiedy premiera?

W filmie oprócz Jamesa McAvoya, Jessiki Chastain, Billa Hardera wystąpili Jay Ryan, Isaiah Mustafa, James Ransone, Andy Bean, Teach Grant, Jess Weixler, Will Beinbrink, Xavier Dolan, Jaeden Lieberher, Sophia Lillis, Jeremy Ray Taylor, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs, Jack Dylan Grazer, Wyatt Oleff oraz Nicholas Hamilton. Polska premiera "To: Rozdział 2" odbędzie się 6 września 2019 roku.

Przeczytaj także

Zobacz też: "To: Rozdział 2" - twórcy horroru o "manipulacjach i perwersjach" Pennywise'a

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.